Matek leckeben segitenetek? (8. osztaly)

1.Mennyi az osszege az osszes ketjegyu szamnak,amelynek 12 osztoja van?

2015. nov. 10. 13:08
 1/4 Pelenkásfiú ***** válasza:

Ezek azok: 60, 72, 84, 90, 96

Még gondolkozom, hogy hogyan kell kiszámolni :)

2015. nov. 10. 13:25
 2/4 Pelenkásfiú ***** válasza:

60: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 10, 12, 15, 20, 30, 60

72: 1, 2, 3, 4, 6, 8, 9, 12, 18, 24, 36, 72

84: 1, 2, 3, 4, 6, 7, 12, 14, 21, 28, 42, 84

90: 1, 2, 3, 5, 6, 9, 10, 15, 18, 30, 45, 90

96: 1, 2, 3, 4, 6, 8, 12, 16, 24, 32, 48, 96


Nem tudom sajnos, hogy kell levezetni.

Hátha Te így már rájössz. Vagy majd valaki más megmondja.

2015. nov. 10. 13:41
 3/4 tatyesz ***** válasza:

Egy szám osztóinak száma úgy jön ki, hogy a prímtényezős felbontásában megnézzük a prímtényezők kitevőit, eggyel növeljök, majd összeszorozzuk. Pl 12=2^2*3. A kitevők: 2 és 1. 12 osztói: (2+1)*(1+1)=3*2=6


Ha 12 osztója van, akkor 12-t kell előállítani szorzatként, ami lehet 3*4 vagy 2*2*3. Az első esetben a prímtényezős felbontás: p^2*q^3, a második esetben p*q*r^2 Most már csak ki kell találni p, q és r prímszámok értékét, hogy az eredmény kétjegyű legyen.

2015. nov. 11. 09:34
 4/4 tatyesz ***** válasza:
Egy lehetőséget kihagytam: 12=6*2. Ennek megfelelően p^5*q lesz a prímtényezős felbontás.
2015. nov. 11. 09:37