Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Hányféleképpen lehet 100...

Hányféleképpen lehet 100 számozott nagy dobozban elhelyezni 10 kis golyót, ha a golyók számozottak, és minden nem üres dobozba pontosan kettőt kell tenni?

Figyelt kérdés
válaszokat előre is köszi

2015. dec. 6. 15:14
 1/5 bongolo ***** válasza:

Először is:

5 dobozban lesznek majd csak golyók, ezeket (100 alatt 5) féle módon választhatjuk ki.


Aztán:

A dobozokba párokat kell tenni. Ahhoz, hogy legyen egy pár, két golyót kell kiválasztani. Vagyis annyi pár lehet, ahányféleképpen ki tudunk választani 10-ből 2-t: (10 alatt 2).


Végül:

Miután megvan az 5 doboz és az 5 pár, sorba kel rakni a párokat, hogy melyik pár melyik dobozba kerüljön az 5 közül. A párok sorrendje 5! féle lehet.


A megoldás tehát (100 alatt 5)·(10 alatt 2)·5!

2015. dec. 7. 00:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

Bongolo, ez biztos? Szerintem így van:

Az első kettőt (10 alatt 2)-féleképpen választjuk ki. A következő kettőt (8 alatt 2)-féleképpen, és így tovább az ötödik párt (2 alatt 2), azaz már csak egyféle eset van.

Tehát (100 alatt 5)*(10 alatt 2)*(8 alatt 2)*(6 alatt 2)*(4 alatt 2)*(2 alatt 2)*5!

Szerinted?

2015. dec. 7. 01:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 bongolo ***** válasza:

Teljesen igazad van.

Közben én is rájöttem, hogy a második lépésem nem jó, mert az csak 1 pár kiválasztásának a lehetőségeit adja meg, nem 5-öt.

2015. dec. 7. 11:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 bongolo ***** válasza:

Leírom azért azt is, ahogy én kitaláltam, amikor reggel rájöttem, hogy rosszat írtam az éjjel:


Lehet úgy is gondolkodni, hogy a 10 golyót lerakjuk egymás mellé, ezt 10! féle sorrendben lehet. Aztán egyszerűen kettesével csinálunk belőlük párokat, így lesz az 5 pár. Viszont ezek a párok úgy készültek, hogy számított a sorrend, nekünk meg a sorrend nem kell. Ezért osztani kell 2⁵-nel (ugyanis mindegyik pár 2-féle irányban állhatott a sorban).


Vagyis (100 alatt 5)·10!/2⁵ a megoldás.

Ami ugyanaz, mint amit te is írtál.

2015. dec. 7. 11:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 bongolo ***** válasza:
Jajj, most meg kihagytam a végéről az 5!-t. Bocs...
2015. dec. 7. 11:11
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!