Fizika feladat 9. osztály körmozgás!?

A lejtő R=1 m sugarú körpályában végződik. Milyen "h" magasságból kell kezdősebesség nélkül indítani egy kis golyót ahhoz, hogy a körpályán végighaladjon (tehát visszaessen a lejtőre)?

2015. dec. 12. 17:42
 1/2 A kérdező kommentje:
Súrlódást nem vesszük figyelembe
2015. dec. 12. 18:09
 2/2 bongolo ***** válasza:

A körpálya tetején akkora sebességének kell még lennie, hogy a centripetális gyorsulás legalább akkora legyen, mint a nehézségi gyorsulás. Ha annál kisebb, akkor már korábban leesik a körpályáról.

v²/r = g

v²/1m = 10 m/s²


A teljes energia a fenti ponton: helyzeti plusz mozgási:

m·g·2r + 1/2·m·v²

= m·10m/s²·2m +1/2·m·10 m²/s²

= m·25 m²/s²


Ez ugyanannyi, mint induláskor a helyzeti energia:

= m·g·h


Ebből kijön h.

2015. dec. 12. 21:33