Valaki segitene ezek kiszámításában? (Áramosztó) nagyon megköszönnêm!

[link]
2015. dec. 23. 13:56
 1/7 anonim ***** válasza:

Meddig jutottál velük? Mit az, amit konkrétan nem értesz?


Az 1-esnél a lényeg:

Rö - R1 - R4 = R2 x R3 = 50 [ohm]

Mivel az R1, R4, és az R23 tag sorosan vannak.


1/50 = 1/R2 + 1/R3

Mivel az R2 és R3 párhuzamosan vannak

Ebből fejezd ki R2-t.


A másiknál eredőt kell számolni. A soros ág egyes tagjain eső feszültség és az össz feszültség aránya ugyanaz, mint az adott ellenállás és az össz ellenállás aránya.

Pl: U2/Ube = R2 / Rössz

2015. dec. 23. 14:15
 2/7 anonim ***** válasza:

1,

R1 és R2,3eredő és R4 sorosan van kötve

Rö=R1+R2,3eredő+R4

R2,3eredő=Rö-R1-R4=50

R2 és R3 párhuzamosan van kötve, tehát

R2,3eredő=(R2*R3)/(R2+R3)=50

50=(R2*500)/(R2+500)

50R2+25000=500R2

25000=450R2

R2=25000/450=kb 55.556Ohm


2,

Reredő=R1+R2+R3+(R4*R5)/(R4+R5)=1k+2k+4k+(10k*10k)/(10k+10k)= 12k

UReredő=100V

UReredő=UR1+UR2+UR3+UR4,5eredő

I=UReredő/Reredő=100/12k

UR2=I*R2=(100/12k)*2k

UR3=I*R3=(100/12k)*4k

feszültségosztással:

UR2/UReredő=R2/Reredő

UR2=(R2/Reredő)*UReredő

UR2=(2k/12k)*100


UR3/UReredő=R3/Reredő

UR3=(R3/Reredő)*UReredő

UR3=(4k/12k)*100

2015. dec. 23. 14:18
 3/7 A kérdező kommentje:
Nagyon koszonom igy már meg tudtam oldani!még ezekben tudnál segiteni? [link]
2015. dec. 23. 14:26
 4/7 A kérdező kommentje:
Neked is.nagyon koszonom,kedves,2.válaszadó!
2015. dec. 23. 14:42
 5/7 anonim ***** válasza:

Ez a második két feladat tuképpen ugyanaz, csak az elsőnél nem adtak meg össz áramot. Nem nagy varázslat:

I=U/R , ahol az R=R1xR2 ,(R1 replusz R2)

vagy másképpen R=(R1*R2)/(R1+R2)

vagy másképpen 1/R=1/R1 + 1/R2

Amelyik szimpatikus. Én az utolsó előttit javaslom.


Az áramosztó lényege meg az, hogy az ágak árama fordítottan arányos az ágak ellenállásával.


A főág árama

I=I1+I2

Ebből

I2=I-I1


Áramosztó:

I1/R2=I2/R1

Ide mondjuk I2 helyére írd be a fentebbi képletből az I-I1 értéket, és rendezd I1-re.

Ha az megvan, akkor I2=I-I1.


Remélem nem néztem el semmit. :)

Ja és remélem nem a kész megoldást másolod majd le, mert akkor nem fogod érteni. :))

2015. dec. 23. 14:56
 6/7 anonim ***** válasza:
Ja bocs, a másodiknál a fesz. nincs megadva, de ugyanúgy az U=I*R képletet kell használni. R ugyanúgy a két ellenállás replusza.
2015. dec. 23. 14:59
 7/7 anonim ***** válasza:

Az osztókat könnyű megjegyezni:


Feszültségosztó soros kapcsolásnál van. (Párhuzamosnál nem lehet, mert ott ugyanaz a feszültség van rájuk kapcsolva.)

Egy adott tagon eső feszültség annál nagyobb, minél nagyobb az ellenállása. Bármely két tag ellenállása úgy aránylik egymáshoz, mint a rajtuk eső feszültség. A teljes ágat is tekinthetjük egy tagnak, a feszültsége meg a bemenő fesz. lesz.


Áramosztó meg párhuzamos kapcsolásnál van. (Sorosnál ugyanaz az áram folyik rajtuk, tehát ott nem lenne sok értelme.)

Egy tag (vagy ág) árama annál nagyobb, minél kisebb az ellenállása. Kis ellenállású nagy áram folyik, nagy ellenállású ágon meg kicsi.


[link]

2015. dec. 23. 15:09