Egy 12 V elektromotoros erejű telep sarkaira kapcsolt 20 Ω ellenállású fogyasztón 0,5 A erősségű áram folyik. (? )


a)mekkora a telep belső ellenállása?

b)Mekkora a feszültség a belső ellenálláson?

c)Mekkora a kapocsfeszültség?



2016. jan. 2. 21:28
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

Ha 12 V-os feszültségkülönbség [legyen U] esetén 0,5 A erősségű áram [legyen I] folyik, akkor az eredő (soros) ellenállás [legyen Re]:

Re = U / I = 12 / 0,5 = 24 Ω.


a) A telep belső ellenállása (24-20=) 4 Ω.

b) A feszültségesés a belső ellenálláson (0,5*4=) 2 V.

c) A kapocsfeszültség (12-2=) 10V.

2016. jan. 3. 11:18
 2/4 anonim ***** válasza:
100%

Remélem jót mondok! :-)


R=U/I


Ue legyen a telep elektromotoros ereje Rk a külső, kapcsolt ellenállás, Rb a belső ellenállás I pedig a fentebb megadott áramerősség. A fogyasztó a telep belső ellenállásával sorba van kapcsolva, ezért felírhatjuk:


Ue=I*(Rb+Rk)

12V=0,5A*(20+Rb)

24=20+Rb

Rb=4 Ohm


Elsőre ez a válasz.


Legyen Ub a belső ellenálláson eső feszültség. Mivel tudjuk, hogy ezen az ellenálláson is 0,5A folyik, valamint tudjuk már azt is, hogy 4 Ohm az ellenállása, így már könnyű:


Ub=I*Rb

Ub=0,5*4 Ohm

Ub=2V


Ez volt a második kérdésre a válasz.


A kapocsfeszültség pedig az Ue-Ub lesz, azaz Uk=12V-2V= 10V


Ha mindent jól gondoltam, akkor ennyi is az egész.

2016. jan. 3. 11:29
 3/4 anonim ***** válasza:
Mielőtt elküldtem a megoldásomat, még nem volt egy válasz sem, de mint látszik ugyanazok jöttek ki mindkettőnknek, kicsit más úton, de jók lesznek szerintem.
2016. jan. 3. 11:31
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm Szépen!! :)
2016. jan. 3. 12:26