Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Jól tudom a fehérjeszintézist?

Jól tudom a fehérjeszintézist?

Figyelt kérdés

Lényege : az aminosav elsődleges szerkezete szerinti sorrendben történő összekapcsolása

1. A riboszóma két alegysége összekapcsolódik (fehérje és riboszómális-rns)

2. A kis alegység a a hírvivő rns-t köti meg, míg a nagy alegység. az aminosavat szállító két tRNS-t.

3. a tRNS közvetítői szerepet tölt be, az mRNS és az aminosav között. Jellegzetes bázishármasával az antikodonnal

a bázispárosodás szabálya alapján képes az mRNS bázishármasához , a kodonhoz rögzülni, míg az ellentétes karjához a megfelelő

aminosavat kapcsolja az aminosav-aktiváló enzim ATP segítségével.

4. A folyamat a lánckezdéssel indul. A riboszóma az mRNS első, AUG, ún. lánckezdő kodonjának megfelelő antikodonú tRNS-t épít be.

5. A riboszómán közel kerülő aminosavak amino és karboxilcsoportjai között peptidkötés jön létre.

6. A szabad riboszóma lépésenként végighalad az mRNS-en, miközben egyre növekszik a polipeptidlánc.

A folyamatot a stopkodon zárja le.

7. A riboszómáról lekerülő polipeptidlánc felveszi a megfelelő térszerkezetét.


Aminosav aktiválás : Az aminosav egy aktiváló enzimhez kötődik.

Az aminosavnak az enzimmel alkotott komplexe a tRNS-molekula enzimfelismerő helyével lép kölcsönhatásba.

Végül az aminosav vízkilépés közben reagál a tRNS aminosavkötőhelyével. ( atp felhasználás )



2016. jan. 4. 09:41
 1/1 anonim válasza:
Szerintem jól
2016. febr. 22. 20:44
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!