1.Az ABCD konvex négyszög AB oldalára illeszkedik a P, BC oldalára illeszkedik

a Q, CD oldalára illeszkedik az R és DA oldalára illeszkedik az S pont.

Bizonyítsd be, hogy ha PQRS négyszög paralelogramma, akkor ABCD is

paralelogramma!


2.Bizonyítsd be, hogy minden n pozitív egész szám esetén 18 osztója 2^2n(kettő a két n-ediken)+24n-10-nek.


Sok időm volt, gondoltam matekozok egy kicsit, sosem árt a gyakorlás. Ki is néztem a 2013-as Megyei Matematikaverseny 2. fordulójának feladatait. Viszont ezt a kettőt nem tudtam megoldani. Nem létszükséglet, csak annyira bosszant, hogy nem tudok rájönni. Megköszönöm, ha valaki levezeti!.:)



2016. jan. 5. 20:12
 1/5 bongolo ***** válasza:

Hmm, a parallelogrammásban valamit nagyon nem érthetek, mert szerintem van ellenpélda. Szóval nem igaz az állítás.


Az oszthatóságos: Nézzük teljes indukcióval:

n=1 esetén 2² + 24 - 10 = 18, igaz.

Tegyük fel, hogy n=k-ra teljesül a feltétel, vagyis hogy 2^(2k)+24k-10 = 18m

Nézzük n=k+1-re:

2^(2k+2) + 24(k+1) - 10 = 4·2^(2k) + 24k + 14 = 4·(2^(2k)+24k-10) - 3·24k + 54

Az indukciós feltétel szerint a zárójeles rész éppen 18m, tehát osztható 18-cal. 3·24=72=4·18, 54=3·18, ezért a teljes kifejezés tényleg osztható 18-cal.

Ezzel az eredeti tételt is igazoltuk.

2016. jan. 5. 22:58
 2/5 A kérdező kommentje:
Köszi:)
2016. jan. 6. 05:48
 3/5 anonim ***** válasza:
Ejnye no, hát kell ezt teljes indukcióval igazolni?? Az hogy páros az látszik róla, 2^2n páros, 24n is, 10 is. Hát mi a helyzet 9-el osztva? 2^2n 9-el osztva ugye sorban 4, 7, 1 innen ismétlődik. A 24n az 6, 3, 0, innen ismétlődik. Hát akkor 4+6-10, 7+3-10, 1+0-10, ez mind 0 9-el osztva, innen ismétlődik. Nem kell ehhez teljes indukció, elég megnézi a 9-el osztva 1,2,3 maradékot adó számokat...
2016. jan. 6. 17:18
 4/5 bongolo ***** válasza:

... és persze nem elég látni a szemünkkel, hogy ismétlődik, hanem be kell bizonyítani.


Ami a 24n esetén egyszerű: úgy valahogy megy, ahogy írtad, de nem a 9-cel osztva 1,2,3, hanem a 3-mal osztva 0,1,2 maradékot adó n-eket kell megnézni. Gyorsan kijön a bizonyítás...


A 2^(2n) esete már picit bonyolultabb. Ott mondjuk azt kell először bizonyítani, hogy

  2^(2n) ≡ 2^(2(n+3)) (mod 9)

és akkor már elég tényleg megnézni azt a 3 számot. Ezt pedig viszonylag egyszerű bizonyítani, mert 2⁶ = 64 és

  64·k ≡ k (mod 9)

hisz 64 = 9·7+1


De ezek nélkül az általad írt bizonyítás erősen hiányos.


Megjegyzés: nem kell ilyen cifra kongruenciákat írni, mint amit én írtam (úgy hívják a 3 vonalas egyenlőségjelet: ≡). Középiskolában azt legfeljebb emelt matekon tanítják, és simán csak azt jelenti, hogy a két oldal maradéka 9-cel osztva egyforma. Csak ha úgy írod, akkor hosszabb lesz a szöveg.

2016. jan. 6. 18:53
 5/5 A kérdező kommentje:
Köszi mindeninek.
2016. jan. 6. 20:21