Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Hogy kell kiszámítani a...

Hogy kell kiszámítani a legkisebb közös többszöröst?

Figyelt kérdés
6.osztályos vagyok és holnap dolgozat lesz ebből.De én ezt nem értem... Valaki aki tömören érthetően (!) letudná írni megköszönném :(
2016. jan. 6. 14:44
 1/9 anonim ***** válasza:

A legnagyobb közös osztó megvan?


Ha igen, akkor ugyanúgy kell eljárnunk, csak mást kell néznünk. Gyakorlatilag egy olyan számot keresünk, amely mindkét számmal osztható, ez pedig csak akkor sikerülhet, hogyha annak a számnak a prímtényezős elosztásában minden tagot el tudunk osztani a számok tagjaival.


Például itt ez a két szám: 2* 3^2* 5 és 3^3 * 7 (^: hatványkitevőt jelöli). Mivel az első számban van 2-ezért 2-vel oszthatónak kell lennie. A következő tag a 3, az egyikben 3^2 van, a másikban 3^3. Ha 3^2-et választanánk be a keresett szám prímtényezős alakjába, akkor a másik számmal a 3^3 miatt nem tudnánk elosztani. Tehát 3^3 kell, és ez jó, mert ez is osztható 3^2-nal. 5 és 7 szintén kell bele, tehát a két szám legkisebb közös többszöröse: 2 * 3^3 * 5 * 7.


Másik verzió, amit az ellenőrzéshez érdemes tudni; tudjuk, hogy két szám legnagyobb közös osztójának és legkisebb közös többszörösének szorzata egyenlő a két szám szorzatával. Ha ezeket összeszorzod és egyenlőket kapsz, akkor jól számoltad.

2016. jan. 6. 14:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
köszönöm.. de ezt nem értem :(
2016. jan. 6. 15:06
 3/9 anonim ***** válasza:
A legnagyobb közös osztót megértetted?
2016. jan. 6. 16:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:
Nem értem.Csak úgy kicsit kezdem "kapizsgálni" de..
2016. jan. 6. 16:29
 5/9 A kérdező kommentje:
Azt értem...Csak a legkisebb k.o. azt nem
2016. jan. 6. 16:30
 6/9 A kérdező kommentje:
A legkönnyebben.
2016. jan. 6. 16:37
 7/9 anonim ***** válasza:
Máshogy pedig sajnos nem tudom elmagyarázni. De a lényeg az, hogy olyan számot kell kapnod, ami mindkettővel osztható. Fuss neki még egyszer, hátha megérted.
2016. jan. 6. 16:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:
Köszi a segítséget! Majd valahogy lesz a dolgozat.
2016. jan. 6. 17:00
 9/9 anonim ***** válasza:
Tudsz tényezőkre bontani? :)
2016. jan. 6. 18:11
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!