Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Hol rontottam el a feladatot?...

Hol rontottam el a feladatot? (matek)

Figyelt kérdés

[link]


Egy háromszög oldalainak aránya 5:4, az általuk bezárt szög 120 fok, a harmadik oldala 20 cm. Mekkorák az ismeretlen oldalak és a szögek?



Lehet nagy hülyeség az egész, amit csináltam. Igazság szerint amit elmondtak az osztálytársaim, hogy a szinusz és koszinusz tételt vettük és, hogy hanyadik oldalon van a házi... Szóval a könyvből igyekeztem megérteni, de ez a feladattípus kifogott rajtam.


2016. jan. 16. 12:14
1 2
 11/20 A kérdező kommentje:

Igen, azon csodálkoztam én is. De a könyvben van egy ilyen kidolgozott mintapélda, és ott összevonták...

Mindjárt mutatom.

2016. jan. 16. 13:01
 12/20 anonim ***** válasza:
Amúgy hányadikos vagy,kérdező?
2016. jan. 16. 13:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/20 A kérdező kommentje:

Itt van, ez alapján próbáltam megcsinálni: [link]


11.-es vagyok.

2016. jan. 16. 13:04
 14/20 anonim ***** válasza:

Igen,itt viszont egy 60 fokos szogrol beszel.180-60=120,ebbol lehet meg egy 90 fokos szog,es a haromszoged maris derekszogu.

Az eredeti feladathoz visszaterve,talan a 120 fokos szogbol huzzal egy merolegest a szemebelevo 20 cm-es oldalra....

2016. jan. 16. 13:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/20 anonim ***** válasza:

Igen, csak Te nem x^2 tagot akartál kivonni belőle, hanem sima x-et, mert lehagytad a négyzetet.

Mivel több sebből vérzik az egész, ezért leírom:


c^2 = (5x)^2 + (4x)^2 - 2*(4x)*(5x)*cos120°

400 = 25*x^2 + 16*x^2 - 40*x^2*cos120°

400 = 41*x^2 + 20*x^2

400 = 61*x^2

(400/61) = x^2

gyök(400/61) = x


És ezek után már csak annyi marad, hogy:

a=5*x

b=4*x


A többi szöget pedig kiszámolhatod ugyanezzel a koszinusz-tétellel, csak nem a c oldal lesz bal oldalon, hanem először az a oldal, majd a b oldal.

Persze csinálhatnád azt is, hogy kiszámolsz még egy szöget koszinusz-tétellel, és mivel tudod, hogy a háromszög belső szögeinek összege 180°, amiből már ismersz két szöget, a harmadikat már számolhatnád. DE! Én ezt nem ajánlom, mivel ha a másik két szöget is koszinusz-tétellel számolod, és a végén a 3db szög összege nem 180° lesz, akkor tudod, hogy valamit elszámoltál.

2016. jan. 16. 13:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/20 anonim ***** válasza:

#14

Továbbra sem értem miért szeretnéd túlbonyolítani ezt a feladatot, amikor koszinusz-tétellel baromi egyszerű és adja magát.

2016. jan. 16. 13:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/20 anonim ***** válasza:
Ja,amugy az aranyt nem kell feltetlenul x segitsegevel felirni,mert igy ezt is ki kell szamolnod(ha erted mit mondok?:) ).Azt ajanlom egyszeruen ird fel tort alakjaban es egyiket a masik fuggvenyeben:a=5b/4)
2016. jan. 16. 13:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/20 anonim ***** válasza:
Utolso voltan(17-es),es en kerdeztelek hanyadikos vagy.Vsakhogy tudd melyik valsz kitol van...
2016. jan. 16. 13:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/20 A kérdező kommentje:

Na, most már értem.


Nagyon hálás vagyok mindenkinek. :) köszönöm szépen.

2016. jan. 16. 13:47
 20/20 anonim ***** válasza:

Egyetértek azzal a válaszolóval, aki alternatív megoldásra bírja a kérdezőt; a matekoktatásnak (a legtöbb esetben) az a hatalmas problémája, hogy a tanárok úgy adják elő, mintha mindig csak egy, "Istentől eredeztetett" megoldás lenne, és erőltetik a képlethasználatot. Ebben az esetben például gyönyörűen ki lehet számolni úgy is, hogy két derékszögű háromszögre bontjuk, így csak a definiált szögfüggvényeket és a Pitagorasz-tételt kell alkalmazni. Így már rögtön az van, hogy nem csak a képlet bemagolásával és begyakorlásával tudunk eredményre jutni, hanem akkor is, hogyha az ember gondolkozik egy kicsit (középiskolában a trigonometrikus geometriai feladatok 99%-a megoldható úgy is, hogyha derékszögű háromszögeket keresünk, sőt, érdemes minél előbb megtanulni, mert térgeometriánál már szinte csak abból tudunk kiindulni).


Bizonyos fokig azzal is egyetértek, hogy az egyik oldalt a másikkal fejezi ki, de az "x-es" megoldás pont azért jó, mert akkor nem kell törtekkel számolni, egész számokkal sokkal egyszerűbb.

2016. jan. 16. 15:28
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!