Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Emelt szintű geometria verseny...

Emelt szintű geometria versenyfeladatban kérnék segítséget (? )

Figyelt kérdés

Van egy általános trapézunk. Annyit tudunk, hogy a területe 90 m^2, és a párhuzamos oldalak aránya 2:3.

Meg lehet ebből egyértelműen csinálni (szerkeszteni) a trapézt?

A feladat folytatódik, de én itt elakadtam. Köszi a segítséget :)



2016. jan. 26. 19:41
 1/4 anonim ***** válasza:
47%
Szerintem nem lehet egyértelműen megszerkeszteni, hiszen a trapéz magassága akármi lehet. Tehát pl. a kritériumok alapján lehetnek az alapok 2m és 3m, a magasság pedig 36m, vagy pl lehetnek az alapok 4m és 6m, amikor a magasság 18m.
2016. jan. 26. 20:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
47%

#1-nek igaza van, én csak annyit kérdeznék, hogy a versenyfeladat szempontjából biztos, hogy szükség van a megszerkesztésre?


Mert lehet olyan dologra kérdez rá a feladat, amire egyértelmű válasz adható, még akkor is, ha a trapézokból többféle is létezik.

2016. jan. 26. 20:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat.

A teljes feladat úgy folytatódik, hogy meghúzzuk a belső átlókat, és ez az egész egy kert, a négy kis háromszöget más-más virággal tömjük meg, egy négyzetméterre 50 adott virág, és melyik fajta virágból mennyi van... Szerintem nélkülözhetetlen hozzá ismerni az egész trapézt.

2016. jan. 26. 20:10
 4/4 anonim ***** válasza:
100%

Ha a trapéz hosszabbik alapja: 3x

rövidebbik alap: 2x

magasság: m


akkor tudjuk, hogy a területe: 2,5 * mx = 90


Ha meghúzod az átlókat, akkor a két alapnál lévő háromszög (tehát alsó és felső) hasonló egymáshoz, a hasonlóság aránya 3:2.

tehát a magasságok is: 0.6 * m illetve 0.4 * m

így a területük számítható: 0.9 * mx illetve 0.4 * mx


a két oldalsó kis háromszög (bal és jobb) területe pedig egyenlő.

így kiszámolható mind a 4 terület, meg a virágok száma is

2016. jan. 26. 20:43
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!