Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Tudtok nekem ebben a logikás/h...

Tudtok nekem ebben a logikás/halmazos feladatban segíteni?

Figyelt kérdés

Az iskolai sportegyesületnek három szakosztálya van (labdarúgó, tájfutó, astaliteniszező), amelyben a 180 tanuló közül 81 sportol. Hány tagja van az egyes szakosztályoknak, ha tudjuk, hogy:

1. minden tag legalább két szakosztályba jár

2.kétszer annyi labdarúgó van, mint amennyi tájfutó

3. aki tájfutó, az egyúttal asztaliteniszezik is

4. a labdarúgó- és a tájfutó-szakosztályoly együttes taglétszáma megegyezik az asztalitenisz-szakosztály taglétszámával.



2016. febr. 1. 20:37
 1/4 anonim ***** válasza:
Gondolkodtam ezen a feladaton, és lehet, hogy elnézek valamit, de szerintem úgy néz ki a halmazod, hogy 54-en vannak a labdarúgó-asztaliteniszes halmazban, és 27-en a tájfutó-asztaliteniszes részben. Nincs olyan, aki mindhárom szakosztályban játszana, és olyan sincs, aki csak a labdarúgó-tájfutó csapatban van, mert aki tájfutó, az asztaliteniszes is. De javítsatok ki, ha tévedek.
2016. febr. 1. 21:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
Egy kicsi magyarázatot tudnál hozzáfűzni, hogy jöttek ki a számok?
2016. febr. 2. 09:34
 3/4 anonim ***** válasza:

Ilyenkor ábrát kell készíteni és gondolkodni. Felrajzolom szépen a három halmazt, meg köré az alaphalmazt. Mivel 180-an vannak, amiből 81 sportol, tudjuk, hogy a három halmazon kívül van 99 ember, a három halmazban valahol meg 81.

1. feltétel: minden tag legalább lét szakosztályba jár -> szóval nincs olyan, aki csak labdarúgó vagy csak tájfutó vagy csak asztaliteniszező. Szóval azok a részek üresek maradnak.

3. feltétel: aki tájfutó, az asztaliteniszezik is -> nincs olyan ember, aki csak tájfutó és labdarúgó. Ez a rész is üres, így 3 helyen helyezkedhetnek el az emberek. Lehetnek olyanok, akik labdarúgók és asztaliteniszezők, tájfutók és asztaliteniszezők, vagy olyanok, akik mind a 3-at sportolják.

4. feltétel: labdarúgók + tájfutók együttes száma egyenlő az asztaliteniszezőkével -> ránézve már lehet tudni, hogy ebből az következik, hogy nincs olyan aki mind a 3-at sportolná, de ha erre nem jössz rá, akkor szépen megnézed, hogy minek kellene teljesülnie. Tegyük fel, hogy a labdarúgó-asztaliteniszezől száma: a, aki mindhármat sportolja, azoknak a száma: b, akik tájfutók-asztaliteniszezők, azoks száma: c. Ekkor a labdarúgók száma: a+b, a tájfutók száma: b+c, az asztaliteniszezők száma meg a+b+c. A feltételből következik, hogy a+b(labdarúgók)+b+c(tájfutók)=a+b+c(asztaliteniszezők).

Ez csak úgy lehetséges, ha a b=0, vagyis nincs olyan ember, aki mindhármat sportolná.

2. feltétel: kétszer annyi labdarúgó van mint tájfutó: a tájfutó-asztaliteniszezők száma: x, a labdarúgó-asztaliteniszezőké: 2x, tudjuk, hogy 81 embert kell elosztani, tehát x+2x=81 -> x=27. Szerintem.

2016. febr. 2. 11:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszi :)
2016. febr. 6. 11:50

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!