Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Matek: Nem értem a tanár...

Matek: Nem értem a tanár javítási elvét? (a feladat lent)

Figyelt kérdés

Volt egy szép trigonometrikus egyenlőtlenség, ahol a negyedik lépésben ez jött ki (és ez eddig jó):


|sin(x)| > gyök3/2


Én lazán úgy folytattam, hogy

|sin(x)| > sin60°

Innentől kétfelé ágazott a feladat:

a) sin(x) > sin60°

b) sin(x) < - sin60°

kibontottam a sinusokat bla bla.

Viszont azt, hogy a gyök3/2-t átírtam sin60°-ra, úgy áthúzta a tanár, mint a kurwäélet.

Innentől az egész feladatot áthúzta.


Én értem, hogy ez nem a tankönyvi megoldási módszer, de a sin 60° egy azaz egy értéket ad, ami gyök3/2. Mi a baja? Mi nem szabályos ebben a megoldási módban?



2016. febr. 6. 18:23
 1/8 anonim ***** válasza:
100%

Persze, hogy áthúzta, mert oltári nagy baromság! A sin fv. teljes R-en való monotonitása csak bizonyos részintervallumokban szigorú!


Nyílván a helyes végeredmény egyszerű geometriai szemlélettel látható:


Két tartomány lesz a megoldás:


60°-tól 120°-ig valamint 240°-tól 300°-ig.


Meg persze hozzá kell rakni a periódusokat, és ez a tartomány ügyesen, egy képlettel meg is adható, ezt már rád bízom.

2016. febr. 6. 18:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%

Az Első Válaszoló tökéletesen leírta a megoldás menetét, és hogy mi a hiba.


Én csak egy egyszerű gondolatébresztést írnék. Gyök3/2 az nem csak sin60°, hanem ugyanúgy jó a sin 120°, sin 420°, sin 480°, és még lehetne folytatni a sort. Persze nem ez volt a feladat, mert tartományokat kell vizsgálni, viszont a szögfüggvényeket sose kezeld ilyen hanyagul, mert egyből visszaüt.

2016. febr. 6. 18:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:

Én értem ezt, tudom is, a dolgozatban kijött a megfejtés, csak pontot nem kaptam az egészre.

És azért bátorkodtam sin60-at írni, mert mindegy, teljesen mindegy, hogy 60°-ot vagy periódusnyival többet írok, mert az értéke csakis gyök3/2 lehet.

2016. febr. 6. 19:13
 4/8 anonim ***** válasza:
53%

Nem a 60°-al, meg a priódussal van próbléma, hanem az egyenlőtlenséggel. Egyszerűen nem teljesül az egyenlőtlenség, és ezt még mindig nem látod. Azzal van probléma, mondom még egyszer, hogy a teljes R-en a szinuszfüggvény nem szigorúan monoton, hanem csak bizonyos résztartományokban. Rajzold le magadnak.


Vagyis lényegében a megoldásod elvi hibás.

2016. febr. 6. 19:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
43%
sin(x) > sin60° , az x lehet 522 fok, meg 134 fok is, stb. Belátható, hogy nem jó.
2016. febr. 6. 19:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
43%

Ha nem csak háborogsz, hanem meg is akarod érteni, akkor egy videót ajánlok:

https://www.youtube.com/watch?v=oqP_oIKNuvU

2016. febr. 6. 19:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 tatyesz ***** válasza:
Nem tudom, hogy a többi válaszoló miért nem látja, de a kérdező nem folytatta sin(x) > sin60° megoldását itt, tehát nem is tudhatjuk, hogy jó eredményt kapott-e x-re. (Állítása szerint igen, ha tényleg nem simán elhagyta a szinuszokat, és x>60°-ot kapott.) Tehát nem gond gyök3/2-t átírni sin60°-ra, ha abból nem következtet tévesen. Szerintem.
2016. febr. 7. 10:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
Lehet, hogy jól oldotta meg a feladatot, de így ez a |sin(x)| > sin60° egyenlőtlenség hülyeség.
2016. febr. 7. 12:26
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!