Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Novella konfliktusa, fordulópo...

Novella konfliktusa, fordulópontja, tetőpontja, megoldása? Honnan ismerjük fel?

Figyelt kérdés

Novellaelemzést kellene írnom (Mikszáth: A bágyi csoda), de még sosem csináltam ilyet és meg sem beszéltük ezért nem tudom, hogy mi tartozik bele a fent felsorolt szempontokba... A témáját, helyszínt, szereplőket meg tudtam írni, de ezeket annyira nem értem... Valaki tudna nekem segíteni ebben?


Ha így könnyebb, akkor belinkelem, itt megtaláljátok a novellát.

[link]


2016. febr. 7. 12:46
 1/7 anonim ***** válasza:
Szia, elolvastam a novellát, s a következőre jutottam. Szerintem a bevezetés, amiből az egész cselekmény kiindul, az a szárazság, pontosabban az, hogy olyan kevés a víz, hogy nem képes elfordítani a malomkereket, így a malomban nem tudnak őrölni. Alapkonfliktusnak mondanám azt, amikor az asszonyok elkezdenek pletykálkodni a molnárnéról és az ígéretéről a féjnének, hogy előbb fog a patak visszafelé folyni, semmint, hogy ő megcsalná őt, meg a Jánosról, aki folyton a molnárnét lesi, és régen a szeretője volt. A kibontakozás szerintem az, amikor elered az eső, és a Jani kerül sorra az őrölésnél. Tetőpont, amikor a molnárné beengedi őt a házba, majd kisettenkedik a molnárlegényhez, akit rávesz, hogy eressze le a zsilipet, hogy a malom ne tudjon őrölni, s így ő időt nyerhet, hogy becserkéssze a nőt. Megoldás, a folyó elkezd visszafelé folyni, vagyis megtörténik a csoda. (Ami végül is nem világos, az az, hogy most akkor a Klári beadta derekát vagy sem... de szerintem igen!) :)) Uhh, remélem jól írtam meg neked. Különben találtam a neten egy jó kis szétírást, hogy mit jelentenek ezek a pontok. Én eddig úgy tudtam, hogy ilyen szerkezete csak a drámának van... Írd meg holnap, hogy mi lett az eredmény! [link]
2016. febr. 7. 13:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen!:))

Még csak most fogjuk tanulni, hogy hogyan kell ilyen elemzést írni úgyhogy a tanárnő csak lediktált pár pontot, amit bele kell írni a fogalmazásba. A téma, helyszín, szereplők, konfliktus, fordulópont, tetőpont, megoldás kell...én is körülnéztem és találtam több fajta vázlatot is, de olyat nem merek beleírni, amit nem diktált le. Közben én is gondolkoztam rajta és azt a részt, amikor elered az eső talán inkább fordulópontnak mondanám...nem? Amikor pedig udvarolnak, incselkednek az talán a tetőpont lenne mert akkor ugye még nem dőlt el, hogy mi lesz a végkimenetele..., de nem tudom....Lehet, hogy neked van igazad:) Még egyszer köszi szépen! Ha majd meglesz az eredmény, akkor megírom!:)

2016. febr. 7. 13:49
 3/7 anonim ***** válasza:
Jaj, én most ezen fogok izgulni! :D Igen, lehet, hogy igazad van, a fordulópont az eső lesz. Hm... tetőpontnak tennéd az incselkedést? Szerintem azt még fokozza az a tény, hogy beengete a lakásába a srácot... Vááá, nem tudom! :) De ígérd meg, hogy nem miattam fogsz rossz jegeyt kapni :D
2016. febr. 7. 13:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:

Szia !

konfliktus /összeütközés/ a novellában:

nincs víz a patakban, a malom nem tud dolgozni

az őrlésre várakozó emberek a szép molnárnéról beszélgetnek, csodaszámba menne, ha megcsalná az éppen katonáskodó férjét /ez olyan csoda lenne, mintha a Bágy patak vize visszafelé folyna/

fordulópont:

a szárazságot nagy esőzés követi, a gabonát megőrli a molnárlegény, Gélyi János, a molnárné volt kedvese marad utolsónak

tetőpont:

Gélyi János bebocsátást kér a házba, majd kiosonva megvesztegeti a molnárlegényt, eressze le a zsilipeket, állítsa meg a malomkövet, az őrlés szüneteljen reggelig

megoldás:

Gélyi János a szép molnárnéval tölti az éjszakát, a csoda megtörténik, a Bágy patak visszafelé folyik, mert feltorlódik a sok víz

2016. febr. 7. 14:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen!:) Végül én is így írtam meg. Majd megírom, hogy hányast kaptam:)
2016. febr. 7. 15:29
 6/7 anonim ***** válasza:
Hányast kaptál, kedves kérdező? Azóta eltelt 5 év :( Én most fogok érettségizni holnap irodalomból, sokat segített ez a kérdés
2021. máj. 2. 22:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
Egész jól ment a múltheti érettségi amúgy 😊 de még nem tudom az eredményt
2021. máj. 11. 01:55
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!