Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Valaki elemezné nekem ezt a...

Valaki elemezné nekem ezt a mondatot? Mert én nem vagyok benne jó.

Figyelt kérdés

,,A parti nádas nem mozdult, az egyik nyárfán varjú károgott, és Gyula szíve tele lett csodálatos táj őszi szépségével... István fél karját áttette a gyerek vállán.


-Ebben nem is csalódsz, elhiheted. Nem beszél, hát nem is hazudik, nem ígér és mégis odaadja mindenét, nem szól és mégis többet mond, mint amit valaha ember mondott...,,



2016. febr. 26. 17:52
 1/4 anonim válasza:
Ezen a mondaton mit nem lehet érteteni????????
2016. febr. 26. 19:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

Szia!

Először is hűha, de rég is volt mondat elemzés... Remélem azért jót mondok majd, mert tavaly még ment.


,,A parti nádas nem mozdult, az egyik nyárfán varjú károgott, és Gyula szíve tele lett csodálatos táj őszi szépségével... István fél karját áttette a gyerek vállán."

Ez egy (sztem többszörösen) összetett mondat. Abba inkább nem szólnék bele, majd valaki kiokosít. De akkor árajzoljunk mondatrészenként, onnantól könnyebben tovább haladhatsz majd :)

Először vegyük az első részt, "A parti nádas nem mozdult"

- Mit állítunk?

--> mozdult (állítmány, dupla vonallal húzd alá. Ágrajzban ez van legfent.)

- Ki mozdult?

--> nádas mozdult (nádas az alany, egyenes vonallal húzd alá, ágrajzban az állítmány alá kerül, kösd össze vele.)

- Milyen nádas?

--> parti nádas (ez egy minőségjző [a kérdőszóból tudod], pontozott vonal a jele, ágrajzban az alany alá kerül.)

A "nem" tagadószóval nem foglalkozunk.

Elsőmondatrész pipa.


Második mondatrész:

"az egyik nyárfán varjú károgott"

(Az "az"-zal nem foglalkozunk)

- Mit állítunk?

--> Károgott. (Állítmány)

- Ki/mi károgott?

--> Varjú károgott. (Varjú az alany)

- Hol károgott?

--> Nyárfán károgott. (Nyárfán helyhatározó, hullámos vonal a jele. Mivel a "károgotthoz" (állítmány) rendeljük, ezért áhrajzban az alá húzzuk be, az alannyal egy szintre, és így az ágrajzod eddig egy háromszögnek néz ki.)

- Melyik nyárfán?

--> Egyik nyárfán. (Kijelölő jelző. Ez a minőségjző egyik alfaja, tehát ha "milyennel" kérdeztél rá, és minőségjelzőt írsz, az is jó. Ágrajzban ugye a helyhatározó alá kerül, a harmadik "szintre"/ harmadi sorba a füzetedben.)

Második rész kész.


Harmadik mondatrész:

"és Gyula szíve tele lett csodálatos táj őszi szépségével..."

'És' kötőszóval nem foglalkozunk.

- Mit állítunk?

--> Lett (Állítmány)

- Hogyan lett?

--> tele lett (módhatátozó ---> ITT meg kell jegyeznem, hogy most nem vagyok biztos a dolgomban. Most csak a telefonom van kéznél, de ha erről az oldalról megnyitok egy újat, tuti kitörlődik az egész üzenetem. Sry)

- Mi lett tele? (Lehet, hoy a tele lett egybe tartozik)

--> Szíve lett tele. (Szíve: alany)

- Kinek a szíve?

--> Gyula szíve (birtokos jelző, ugye ágrajzban az alany alá kerül.)

- Mivel lett tele?

--> Szépségével lett tele. (Ágrajzban állítmány alá kerül)

- Milyen szépségével?

--> Őszi szépségével (minőségjelző. Ágrajzban ugye a hozzá tartozó mondatrészjez rajzoljuk.)

- Minek a szépségével?

--> Táj szépségével. (Birtokos jelző, ágrajzban az előbbi mondatrész alá húzzuk.)

- Milyen táj?

--> Csodálatos táj (minőségjelző, a helyzetileg birtokos jelző alá kerül)

Harmadik rész kész.


Negyedik mondatrész:

István fél karját áttette a gyerek vállán."

- Mit állítunk?

--> Áttette. (Állítmány)

- Ki tette át?

--> István tette át. (Alany)

- Mit tett át?

--> Karját tette át (Tárgy, szaggatott vonal a jele a mondatban, ezzel húzod alá. Ez a harmadik legfontosabb mondatrész, ha van. Mindig állítmány-alany-tárgy az, amikre rákérdezünk elsőként, de előfordul, hogy pl csak az állítmány van meg. Ha a tárgyat a végén keresed meg, nem gázos, de lehet, egyszerűbb, ha az elején.)

- Milyen karját?

--> Fél karját (minőségjelző, a tárgyhoz kapcsolódik.)

- Hol tette át?

--> Vállán tette át (helyhatározó, a minőségjelzőhöz kapcsolódik.)

- Kinek a vállán?

--> A gyerek vállán. (Gyerek a birtokos jelző, a helyhatározóhpz kapcsolódik.)


Tudom, hogy ez közel sem minden, de remélem tudtam segíteni vele :) Majd még visszanézek ide, holnap talán okosabb leszek alá- és mellérendelés-ügyileg :D Sok sikert a második mondathoz, szerintem sikerülni fog :) És bocsánat az elgépelésekért, helyesírásért, telóról vagyok.

Jó éjt! :3

2016. febr. 26. 22:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
Oh my, csak most veszem észre, milyen hosszú lett még így is :o Bocsi!
2016. febr. 26. 22:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszi! :D
2016. febr. 28. 10:25

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!