Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » A nitrifikáló baktérium fő...

A nitrifikáló baktérium fő ATP termelő folyamata igényel oxigént?

Figyelt kérdés
Volt egy ilyen feladat érettségiben. Ezt honnan lehet tudni? Sörélesztő gomba esetén ugyanez a kérdés.

2016. márc. 4. 13:42
 1/9 anonim ***** válasza:
100%
Nem arra gondolnak, hogy anaerob vagy aerob az adott mikroorganizmus?
2016. márc. 4. 13:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:

De,arra. Igazából időközben már rájöttem:)

Egy genetikai feladattal kapcsolatban esetleg kérdezhetnék tőled?

2016. márc. 4. 15:56
 3/9 anonim ***** válasza:
Hát, megpróbálhatjuk, de nem ígérek semmit. :-)
2016. márc. 4. 16:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:

köszi:D

Itt a feladatlap linkje:


[link]


X. feladat(sarlósejtes vérszegénység),azon belül az ötödik kérdés:

"Mekkora a valószínűsége annak, hogy Joe teljesen egészséges, tehát nem hordozza a

betegséget okozó allélt? Indokolja állítását!"


A megoldókulcsban 25% van, de a javítótanár elfogadná nekem a 33,3%-ot is? Mivel a feladat közli,hogy Joe egészséges, tehát nem kéne azzal az esettel számolni,hogy nem egészséges(homozigóta recesszív). AA:Aa arány pedig 1:2 innen -> 1/3 esély. Szerintem az én megoldásom helyes:D

2016. márc. 4. 16:53
 5/9 anonim ***** válasza:

Mivel Mary és Ray gyerekei között vannak betegek, így nyilván mindketten heterozigóták.


Aa x Aa genotípus


Punnett táblát felrajzoljuk, a négy ivarsejtes variációból 3 féle egyed, azaz, 1 db AA, a db aa és 2 db Aa. Ez négyből egy, 1/4, vagyis 25 százalék.


Szerintem is a 25 a jó.


De végül is amit a tanár mond sem hülyeség, ő lehet elfogadná, de a 25 a hivatalos, mert így tanítják, ha jól emlékszem...

2016. márc. 4. 17:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 sadam87 ***** válasza:

#4

Valóban 1/3 a valószínűsége, hogy Joe nem hordozó. A megoldásod és az indoklásod is jó: a hivatalos megoldás tényleg nem veszi figyelembe, hogy Joe nem lehet homozigóta a hibás allélra nézve. Elég kínos, hogy egy ilyen megoldás bennmaradhatott a megoldó kulcsban.

2016. márc. 5. 12:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 sadam87 ***** válasza:

#5

"a négy ivarsejtes variációból 3 féle egyed, azaz, 1 db AA, a db aa és 2 db Aa"

De a családfa alapján Joe nem lehet aa, így ez a lehetőség kiesik.

2016. márc. 5. 12:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:

^

köszönöm. Nem tudom miért erőltetik a számolásos példákat,ha még a tesztsort összeállító bizottság sem tudja helyesen megoldani:')

2016. márc. 6. 19:55
 9/9 anonim ***** válasza:

Igen, igaz, végül is a 25%-os megoldás akkor jó, ha Joe még nem született volna meg, vagy ha azt kérdeznék, mennyi az esélye, hogy Joe szüleinek következő gyereke nem lesz hordozó.


De mivel már él és egészséges, így az tényleg kiesik a számításból, hogy beteg.

2016. márc. 7. 16:13
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!