Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Kellene írnom egy fogalmazást...

Kellene írnom egy fogalmazást a hazai táj bemutatásáról és nem tudom h hogyan kezdjem h mit írjak bele? Valaki kérem segítse? Sűrgős.

Figyelt kérdés

2016. márc. 5. 09:37
 1/1 anonim ***** válasza:

Szia !

Nem tudom, inkább földrajzi szempontból kell-e a fogalmazás, vagy mint egy leírás inkább a magyar tájról, irodalom órára ?

Gondlom az utóbbiról van szó ?


Kezdheted azzal, hogy Magyarország Közép-Európában, a Kárpát medencében helyezkedik el.

Sok költő-író "énekelte meg" a magyar táj szépségét:

..."Te mézeskalács-szív haza,

Folyói kizsinórozták,

s beszórta hóval tavasza..." Váci Mihály 20. századi költő tollából származó idézet.

Az ország formája valóban hasonlít kicsit egy szív alakjára, s valóban van olyan határszakasza, amely a Dunával, hazánk legnagyobb folyójával találkozva halad együtt.

Írhatod, hogy északon, nyugaton hegyek, a Kárpátok vonulatai határolják, középső, legnagyobb része azonban többnyire teljesen sík terület.

Ezt csak a dunántúli dombvidék szakítja meg, melynek legnagyobb hegye a valaha betyárok rejtekhelyéül is szolgáló Bakony. Ettől délre pedig a Balaton csodálatos víztükre varázsolja el az erre látogató hazai és külföldi turistákat.

Szintén a Dunántúl ékessége a Balaton kisebb "testvére", a Velencei tó, amely nyaranta ugyancsak sok fürdőzőt vonz partjaihoz.

"Mit nekem te zordon Kárpátoknak

fenyvesekkel vadregényes tája.." írta egykor Petőfi Sándor, aki az Alföld, a puszta, a Hortobágy szerelmese volt.

Ezen a tájon kanyarog másik nagy folyónk, a Tisza, lélegzetelállító vidékeket, erdőket, mezőket szelve keresztül.

Nem említettem még, de talán az elején írhatod, hogy az országot a Duna osztja ketté.

A keleti részről még nem szóltam az Északi középhegységről, tölgyesekről, bükkösökről, a lombhullató erdők szépségéről ősszel, a vadállományról, híres, történelmi helyekről, várakról, Eger, Diósgyőr, vagy Lillafüredről, itt található a Hámori tó, cseppkőbarlangokról, mint Aggtelek stb.

A nyugati országrészen megemlítheted a Kis-Balaton vidékét, a mocsarat, lápot, a védett madárvilágot, a gyógyvizéről is híres Hévízről is írhatsz, stb.

Az ország jelentősebb nagyvárosait is említsd meg, a fővárost pedig biztosan nem felejted el.

Ennek is szentelhetsz pár mondatot:

A Duna két partján helyezkedik el, hidak ívelnek át rajta, látképe egyedülálló, a Gellért-hegy, a Vár ki nem maradjon !

2016. márc. 5. 16:18
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!