Nem értem ezt a feladatot. Valaki levezeti nekem?

Két egyforma ellenállású izzólámpát sorosan kötünk, majd hozzájuk egy huzalellenállást kapcsolunk párhuzamosan. A huzal keresztmetszete 4mm*mm, hossza 200m, fajlagos ellenállása 8*10 a hetediken OHM*m. Az áramforrás feszültsége 120V, a főágban levő Ampermérő műszer 5A erősségű áramot jelez. (Az áramkörben levő vezetékek ellenállásától eltekintűnk, műszerek ideálisnak tekinthetők.) Mekkora az izzólámpák ellenállása?

2016. márc. 7. 14:09
 1/6 anonim ***** válasza:

Melyik részét nem érted?

- van három ellenállásod

- kettő sorosan van, azt egyelőre vegyük egynek, majd a végén elosztjuk kettővel

- ez, meg a huzal párhuzamosan van

- a huzal ellenállását kiszámolhatod

Így van két ellenállásod párhuzamosan, ismered az egyiket, a feszültséget rajtuk, és a kettő áramát együttesen. Felírod az ohm törvényt... Egy ismeretlen maradt, a "másik" ellenállás...

2016. márc. 7. 14:57
 2/6 anonim ***** válasza:

Rv vezeték ellenállása

l=200m

A=4mm^2=4*10^-6 m^2

ro=8*10^7OHMm

Rv=l*ro/A=(200*8*10^7)/4*10^-6= 4000 OHM

---------

Ri 1 izzó ellenállása

I főág áramerőssége

U feszültség

Re 2izzó és a vezeték eredő ellenállása


Re=U/I=120V/5A= 24 OHM


Re= (2Ri*Rv)/(2Ri+Rv)

24= 4000*2*Ri/(2Ri+4000) /x(2Ri+4000)

48Ri+96000=8000Ri /-48Ri

96000=7952Ri /:7952

Ri=1.00603622 OHM

2016. márc. 7. 15:04
 3/6 anonim ***** válasza:
persze
2016. márc. 8. 22:09
 4/6 anonim ***** válasza:

Hmmm...


Azért 10^7 osztva 10^-6 az 10^13 nagyságrend... Abból nehezen lesz 10^3 a végén....

Valamint, ha 4000 ohm lenne az ellenállás, akkor alig számítana, tehát a 120 V/5A az az elég jó közelítéssel a két izzólámpa soros eredője lenne, ami 24 ohm, tehát egy izzó 12 ohm körül lenne.


Azonban másfelől én ezt a fajlagos ellenállást kissé furának tartam, mert ez már inkább szigetelőanyag. :) A valóságban ez egy vezetőnél-ellenálláshuzalnál inkább 8*10^-7 ohm*m lenne. :)


Ha feltételezzük, hogy elírta a kérdező, és normális fajlagos ellenállással állunk szemben, akkor a huzalellenállás 40 ohm, a két izzó sorban meg 60 ohm.

2016. márc. 8. 22:49
 5/6 anonim ***** válasza:

#2 vagyok

#4 teljesen jogos a meglátásod, elvétettem egy súlyos hibát

(200*8*10^7)/4*10^-6 ezt simán bemásoltam google keresőbe és kidobta az 4000-et, amit nem is ellenőriztem, hogy jó e.

Mivel a 4*10^-6 nem volt zárójelben, így azt /4 nek és *10^-6 nak vette.

Fatális hiba volt részemről.

2016. márc. 9. 07:51
 6/6 anonim ***** válasza:
ezt csak a férfiak értik igazából, soha nem láttam még jó női villanyszerelőt, a csajoknak miért nem áll rá az agya az ilyesmire?
2016. ápr. 4. 16:17