Remélem kivehető a feladat, jobban nem tudtam megformázni :\. Rengeteget kínlódtam már vele, de nem tudok rájönni a megoldásra...


Itt egy másik feladat is: (lg2)²+(lg5)²>=5/9


Remélem valaki tud segíteni aki annyira nem nulla matekből mint én..



2016. márc. 7. 21:33
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
Mi okozza a problémát?
2016. márc. 8. 15:24
 2/14 A kérdező kommentje:
Be kell bizonyítani az egyenlőtlenségeket.
2016. márc. 8. 17:14
 3/14 anonim ***** válasza:
Nem egyszerű, belátom. Talán valamilyen trigonometrikus-polárkoordinátás átalakítás célravezető lehet, még gondolkodom majd.
2016. márc. 10. 21:13
 4/14 A kérdező kommentje:
Nekem is volt még 1-2 5letem, de sajnos nem jött be :).
2016. márc. 10. 21:47
 5/14 anonim ***** válasza:
Nagyon jó lett volna, ha leírják milyen feltételek mellett igaz az első állítás. Tudniillik a=4 , b=3 és c=0,99 esetén a logaritmusos kifejezés -124,88 körül van. A másik feladaton még gondolkoznék egy kicsit. Sz. Gy.
2016. márc. 11. 14:46
 6/14 anonim ***** válasza:
Sejtésem szerint első példa esetén érdemes a,b,c>1 feltételből kiindulni. És mindkét feladat esetén keresni kell a logaritmusra vonatkozó becsléseket. Sz. Gy.
2016. márc. 11. 19:58
 7/14 anonim ***** válasza:

Mivel 3/10<lg2<1/3 és 2/3<1-lg2<7/10 be kell látni, hogy

(1/3)² + (2/3))²<= (lg2)²+(1-lg2)²<=(3/10)² + (7/10)²

2016. márc. 11. 21:36
 8/14 anonim ***** válasza:

#3 vagyok, a második példának egy lehetséges megoldása:


A baloldalt a következőképp alakítjuk át:


(lg2)^2+(lg5)^2=(lg2)^2+[lg(2*2.5)]^2=(lg2)^2+[lg2+lg2.5]^2=(lg2)^2+[2*lg2+lg1.25]^2.


Be kell tehát látni, hogy


(lg2)^2+[2*lg2+lg1.25]^2>=5/9.


Általános x,y>0 esetén ha x>>y, akkor jó becslést ad az


(x+y)^2>x^2+2xy képlet. Jelen esetben x=2*lg2 és y=lg1.25, vagyis a baloldalt lényegében kicsit csökkentjük, így elég belátni az


5*(lg2)^2+4*lg2*lg1.25>=5/9


egyenlőtlenséget. Mivel 9/100<lg1.25, ezért elég belátni hogy:


5*(lg2)^2+(9/25)*lg2>=5/9.


A baloldalt tovább csökkentjük: mivel lg2>3/10, ezért elég belátni hogy:


5*(3/10)^2+27/250>=5/9, amiből következik hogy:


279/500>=5/9 és


279*9>=2500


2511>=2500.


Így az állítást igazoltuk.



Megjegyzem az 9/100<lg1.25, ill. lg2>=3/10 egyenlőtlenségek igazolása sem egyszerű feladat elemi úton.

2016. márc. 11. 23:04
 9/14 Fibonacci ***** válasza:

Találtam egy oldalt, ahol megvannak a részletes levezetések:

[link]

2016. márc. 12. 06:32
 10/14 anonim ***** válasza:
Érdekes megoldás. Nem triviális, de jó.
2016. márc. 12. 10:42
1 2