Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Gimnáziumba másodikos vagyok...

Gimnáziumba másodikos vagyok és lenne egy kérdés, hogy a intelem műfaj a magyar irodalom és a Parainesis Kölcsey Kálmánhoz c. nem tudom miről kell írni. Be kell mutatni. Tudtok helpelni?

Figyelt kérdés
2016. márc. 21. 16:01
 1/1 anonim ***** válasza:

A parainézis egy meghatározott személyhez intézett – szónoki beszéd, levél vagy végrendelet formájában írt – erkölcsi célzatú, buzdítást, intelmeket, oktatást, szellemi hagyatékot tartalmazó, általában rövidebb terjedelmű mű. Tisztán képviseli a műfajt Kölcsey Ferenc Parainesis Kölcsey Kálmánhoz, 1834 című írása.


Kölcsey művének központi fogalma az erény, melyet életünk során meghatározó elvként kell követni. Ezt kívánja átadni az író Kölcsey Kálmánnak is.

Kölcsey az antik írók művei mellett a modern pedagógiai és államelméleti műveket is ismerte. Munkájában a legmeghatározóbb mégis saját személyes tapasztalatainak és életelveinek az összefoglalása.

A reformkor erkölcsi felfogása

Kölcsey a romantikus gondolkodás jegyében egész életét és munkásságát a család–szülőföld–nemzet (haza)–emberiség össze­függésben szemlélte. Az erények legmagasabb szintű meg­nyilvánulását pedig az önzetlen, cselekvő hazasze­retetben jelölte meg.

Ez összefüggött a reformkor szemléletével is. Műve ezért út­mutatást jelentett nemcsak fiatal rokona számára hanem az ifjú reformnemzedéknek is. Írása meg is jelent folytatásokban a kor egyik fontos folyóiratában, az Athenaeumban.

2016. márc. 22. 11:34
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!