Ezt a matek feladatott hogyan kell megoldani?


Hogyan lehet két részre bontani a 10-et úgy, hogy a részek négyzeteinek és szorzatainak összege 76 legyen?



Legyen szíves valaki segíteni nekem!



2016. márc. 29. 12:56
 1/6 anonim válasza:
Én külön megvizsgáltam mind az öt tényezőt, ha te is ezt csinálod, akkor láthatod, hogy a 10-et 6-ra és 4-re osztva kijön az eredmény.
2016. márc. 29. 13:23
 2/6 A kérdező kommentje:

Nekem nem jön ki jó eredmény így se..

Te hogy csináltad? O.o

2016. márc. 29. 15:15
 3/6 anonim ***** válasza:

Nem öt tényező van, hanem három. Ezt a másodfokú egyenletet kell megoldani:


x^2 + (10-x)^2 + x*(10-x) = 76


Két megoldás van: 4 és 6.

2016. márc. 29. 15:21
 4/6 anonim ***** válasza:

A másik és kicsit rövidebb megoldás az, hogy észrevesszük, hogy a négyzetek és a szorzat összege csak épp egy szorzattal kevesebb, mintha magát a 10-et emelnénk négyzetre, ami ugye 100. Mégpedig azért, mert a 10-et így felírva:


10 = x + (10-x),


és ezt négyzetre emelve ezt kapjuk:


100 = x^2 + (10-x)^2 +2*x*(10-x).


És ez x*(10-x)-szel több, mint a feladat szerint előállítandó összeg, ami 76. Tehát x*(10-x)=24 kell legyen, amiből ránézésre is látszik, hogy 4 és 6 a két rész.

2016. márc. 29. 15:35
 5/6 anonim ***** válasza:

Van egy esetválasztós és egy egzakt megoldás, de lehet, hogy több is van.


A feladat a matek nyelvére fordítva

Legyen a két rész: a, b

Ezzel

a + b = 10

a² + b² + ab = 76


***A esetválasztós megoldás***

A második egyenletet alakítsuk teljes négyzetté

(a + b)² - ab = 76

A zárójelben levő összeg ismert

100 - ab = 76

rendezve

ab = 24


A 24 komplementer osztói

1 - 24

2 - 12

3 - 8

4 - 6

Sorban behelyettesítve a párokat, kiderül, hogy csak az utolsó eset a megoldás, vagyis

a = 4 (6)

b = 6 (4)

******************


***Az egzakt megoldás***

Tekintsük a kiinduló egyenleteket egy egyenletrendszernek, két ismeretlen, két egyenlet, a megoldás nem lehet gond.

a + b = 10

a² + b² + ab = 76


Az elsőből

b = 10 - a

a másodikba behelyettesítve

a² + (10 - a)² + a(10 - a) = 76

A zárójelek felbontása majd rendezés után a következő másodfokú egyenletet kapjuk:

a² - 10a + 24 = 0

A részletek mellőzésével a gyökök:

a1,2 = 5 ± 1

vagyis

a1 = a = 6

a2 = b = 4

*****************


DeeDee

**********

2016. márc. 29. 16:16
 6/6 anonim ***** válasza:

Amíg írtam, megelőztek, de sebaj! :-)


DeeDee

*******

2016. márc. 29. 16:19