Fizikások! Halmazállapot változások témában tudnátok segíteni?


3 darab -20 °C-os jégkockát (összesen: 0.0216 kg) rakunk 2 dl 20 °C-os vízbe. Mi lesz a közös hőmérsékletük?

Levezetnétek részletesen mit, hogyan kell kiszámolni?

Odáig eljutottam, hogy valószínűleg 0-20 fok között lesz a megoldás, de ennyi.. Légyszíves segtsetek!!



2016. ápr. 2. 19:44
 1/1 Arp Du ***** válasza:

Amit a víz lead Q hőmennyiséget, a jégkockák azt veszik fel

Q(víz) = Q(jégkocka)

a két Q-t külön kiszámolod, adatok:


víz fajhője c=4,18 kJ/(kg*K) (mert itt két hőmérséklet különbségével számolsz, K és °C ugyanazt jelenti)

jég fajhője c=2,11

jég olvadáshője L=333,7 kJ/kg

2dl->0,2kg

közös hőmérséklet x=?


Feltéve hogy 0 és 20 fok közt van a megoldás és a jég olvad fel:

Q(víz)= c(víz)*m*ΔT = 4,18*0,2*(20-x)


a jég felmelegszik -20°C-ról 0°C-ra:

Q=c(jég)*m*ΔT

felolvad:

Q=L*m,

és tovább melegszik míg x közös hőmérsékletet eléri:

Q=c(víz)*m*ΔT

a hármat összeadva:

Q(jégkocka)= 2,11*0,0216*20 + 333,7*0,0216 + 4,18*0,0216*(x-0)


Q(víz) = Q(jégkocka), csak az x ismeretlen

16,72 -0,836*x = 0,912 +7,21 +0,09x

8,6 = 0,93x

X=9,25

2016. ápr. 2. 23:28