Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Üdv mindenkinek! egy egyszerűn...

Hattti kérdése:

Üdv mindenkinek! egy egyszerűnek tűnő feladat statika részében nem vagyok biztos. Örülnék egy kis segítsének. Hogyan számoljam?

Figyelt kérdés
[link]

2016. ápr. 13. 09:06
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
Nyomatéki egyenlettel kiszámolod a rúd erő függőleges komponensét, osztod sin30°-kal.
2016. ápr. 13. 09:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
Tipikusan 3 erő egyensúlya. Felrajzolod a vektorháromszöget, abból már adja magát a megoldás. Mi a problémád, miben akadtál el?
2016. ápr. 13. 13:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat.

Igazból nem akadtam el, nyomatéki egyenlettel számoltam.

De nem voltam biztos benne, hogy így helyes eredmény született.

Valahogy nem értem hogyan kell számolni a meghosszabbított erő és a tartó vonalával. Jó lenne látni egy ilyen példát.

2016. ápr. 14. 21:42
 4/11 anonim ***** válasza:

Meghosszabbítod az F erő vonalát. Az 1-es rúd vonalát is meghosszabbítod, ahol ez a két meghosszabbítás metszi egymást, ott fognak találkozni az erők. Vagyis a baloldali alsó csuklóban a reakció hatásvonala is ide megy be.

A két reakcióból és F-ből lehet rajzolni egy vektorháromszöget, és abból cos-tétellel számolsz.


Én most lusta voltam kiszámolni, viszont kiszerkesztettem. Vegyél fel 1cm=2kN léptéket, az egy A4-es papíron még kényelmesen elfér.

Megszerkeszted a háromszöget, egyszerű párhuzamos eltolásokkal. Szerintem sokszor egyszerűbb amúgy a szerkesztés.


Nekem az 1-es rúd húzóigénybevételére kb. 33,2 kN adódott.

2016. ápr. 14. 22:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 A kérdező kommentje:

Köszönöm! Én is kiszerkesztettem.. igen , így már világosabb. Rájöttem , hogy nagyot hibáztam a nyomatéki egyenletben.. az alsó csuklóra írtam fel és nem vettem bele a felső x irányú összetevőjét.

Igazából a számítás részét még mindig nem tudom

2016. ápr. 15. 11:15
 6/11 anonim ***** válasza:

A szögeket ki tudod számolni a geometriából. Adva vannak tehát a szögek, meg az egyik oldala a háromszögnek, vagyis F. Cos-tételből jön ki a másik két oldal.

Mit nem értesz?

2016. ápr. 15. 11:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:

nem tudom kiszámolni a szögeket, egy szög ismert.. és egy oldal.

[link]

2016. ápr. 15. 12:00
 8/11 anonim ***** válasza:

A bal alsó csukló reakciójának a szöge is ismert, nemcsak a 30 fok! A geometria határozza ugyanis meg. Gondold meg, ha nem így lenne, akkor nem lehetett volna kiszerkeszteni...

Szóval a geometriából számold ki ezt a másik szöget is, tangens kell hozzá. Az F erő támadáspontja valamint a három erő közös pontja közti szakasz hosszát jelölje monjuk p, ezt egyszerű arányosságból kapod.


Ugyanis p úgy aránylik a síkcsuklók közötti távolsághoz, mint ahogy 2m a 3m-hez.

Ezt neveztétek matekban párhuzamos szelőszakaszok tételének.


És akkor a második szög mondjuk legyen delta, akkor delta=arctg(p/5m).


Két szöged van tehát, akkor a harmadik is triviális már. Innen meg cos-tétel működik.


A végén meg hasonlítsd össze majd a számítás és szerkesztés eredményét, érdekességképp.


A számításból adódó erőt jelölje Fszam, a szerkesztésből pedig Fszerk.


Számítsd ki a következő képletet:


(100*|Fszam-Fszerk|)/Fszam.


Ennek az eredménye %-ban fogja megadni a szerkesztés hibáját.

2016. ápr. 15. 12:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:

Köszönöm! talán rájöttem

180-(arctg (5/(2/tg60))) = másik szög


lehet egyszerűbben?

2016. ápr. 15. 12:43
 10/11 A kérdező kommentje:
Hű!! köszi a választ! :)
2016. ápr. 15. 12:44
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!