Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Milyen az alábbi versrészlet...

Milyen az alábbi versrészlet verselése, rímelése?

Figyelt kérdés

"Vidám kacaj csengett közelben,

Előttem siklottál tovább.

Lehet, hogy nem engem nevettél,

Tán leesett a korcsolyád

S nevetted, hogy annyi gavallér

Ajánl mohón segédkezet,

Kiket úgy fogsz a jégre vinni,

Mint jégre vittél engemet."


Addig meg van, hogy 9-8-9... szótagos sorok váltogatják egymást, de a rímképletet nem tudtam felírni... betűkkel jelölve abababab lenne? És a verselése? Időmértékes vagy ütemhangsúlyos? Esetleg bimetrikus?



2016. ápr. 16. 22:06
 1/2 anonim válasza:
Gondolom több versszakos a vers, és ezért kellene még min. 1 versszak a rímelés betűzéséhez, mert eltérhet egy versszak rímelése a többitől(bocsi a szóismétlésért) és ennek most így nem annyira lehet meghatározni, de nem abab... az biztos.
2016. ápr. 17. 17:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:

Megnéztem az ominózus verset. Ady Endre: Jégpályán - csak a rend kedvéért. A versszakok között nincs rímelés (tehát az említett versszak egyetlen sora sem rímel sem az őt megelőző, sem az őt követő versszak egyetlen sorával sem).

A rímképletet azért nem tudtad felírni, mert egyes sorok nem rímelnek. Ezeket ilyenkor x-szel szoktuk jelölni.


Vidám kacaj csengett közelben, - X

Előttem siklottál tovább. - A

Lehet, hogy nem engem nevettél, - X

Tán leesett a korcsolyád - A

S nevetted, hogy annyi gavallér - X

Ajánl mohón segédkezet, - B

Kiket úgy fogsz a jégre vinni, - X

Mint jégre vittél engemet. - B


A nevettél-gavallér páros megtévesztő lehet, és könnyen hiheted azt, hogy ez a két sor rímel, de ez csak véletlen, ha megnézed a vers többi versszakát, akkor világosan látszik, hogy a harmadik és az ötödik sor egyik versszakban sem rímel. Amik viszont mindegyikben rímelnek: 2-4, 6-8. Ezt félrímnek nevezzük, hiszen csak a páros sorok rímelnek egymással, a páratlanok nem (természetesen az is félrím lenne, ha a páratlanok rímelnének és a párosok nem).

A rímképlet tehát: XAXAXBXB.

2016. ápr. 20. 14:58
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!