Valaki segítene levezetni nekem ezt a fizika-példát? (Ofis tankönyv,9. osztály, erő-ellenerő)


Idézem a feladatot:

"Egy kocsi és a hozzá rögzített töltött pisztoly együttes tömege 1,2 kg. A kocsi 0,8 m/s sebességgel gurul. A pisztoly elsütésekor a lőporból képződő gáz menetirányban a pisztoly csövéhez képest 50m/s sebességgel repíti ki a 0,05 kg tömegű pisztolygolyót. Mekkora lesz lövés után a kocsi és a golyó sebessége?"


Ami azt illeti, már az adatok felírásánál elakadtam (nem tudtam hogy jelölni azt, hogy a "golyó kilövése után"), de megpróbálkoztam vele. Tényleg. A sima, egyszerű feladatokból sikeresen megoldottam kettőt, de ez (az utolsó, hatodik) "nehezebb" feladat, jelölték is. Csak gondoltam a TZ-re illene rendesen rágyakorolni, ha már itthon maradtam.

Tud valaki segíteni, kérem? Nagyon meghálálnám! ^^"



2016. ápr. 25. 11:42
 1/4 anonim ***** válasza:

I=m*v


Ennyit kell tudni.

m1*v1=m2*v2

Előjelhelyesen behelyettesítesz, összevonsz.

Kifejezed a keresett v-t.


Ha elakadnál írd le hol, mi nem megy!

2016. ápr. 25. 12:41
 2/4 A kérdező kommentje:

Szia!

Hú, nagyon szépen köszönöm a választ. Nem tudom, jól számoltam-e, ugyanis valami 2,17... elég hossuzú tört jött ki. Így számoltam:

1,2kg-0,05kg=1,15kg (a golyó nélkül a kocsi meg a pisztoly)

és akkor 1,15kg*v1 = 0,05kg*50m/s (=2,5

És akkor ugye 2,5:1,15=2,17...

Itt elbizonytalanodtam, mert ha ilyen hosszú tört szám jön ki, akkor az szinte mindig rosszat jelent... persze tudom, hogy nem erre kéne alapozni, de szerintem elrontottam valamit.

Különben is, kérdezi a golyó sebességét is, miközben ott van leírva a feladatban.

Azzal mit kéne számolnom?

(Bocsánat, most eléggé nem megy >.<")

2016. ápr. 25. 13:26
 3/4 anonim ***** válasza:
mˇ(kocsi+pisztoly+golyó) * vˇ(kocsi+pisztoly+golyó) = /mˇ(kocsi+pisztoly) * v/ - /mˇgolyó * vˇgolyó/
2016. ápr. 25. 13:49
 4/4 anonim ***** válasza:
Az alsó indexeket természetesen nem kell összeadni, csak próbáltam jelezni, hogy mire vonatkozik.
2016. ápr. 25. 13:50