József Attila?

Figyelt kérdés
Mondd mi érlel című művében mi a költő célja és gondolatának menete?
2016. ápr. 25. 14:08
 1/1 anonim ***** válasza:

József Attila ebben a versében bemutatja a társadalom elszegényedett tagjait, akik kilátástalan nyomorban, nincstelenségben tengetik életüket.

Minden versszakban más réteg életét ábrázolja, a földnélküli szegényparasztot az elsőben, az ötholdas kisparasztot a másodikban, egyiknek sem könnyebb az élete, ugyanúgy nyomorog az is, akinek van néhány holdja, mint az, akinek "zsebkendőnyi" földje sincsen.

És így tovább...

A magányosan életét tengető is éppúgy éhezik, fázik, nélkülöz, mint az, akinek családja van, "a szigor a lámpát ha eloltja", sor azt jelenti, nekik sem telik lámpaolajra.

A következő versszak a munkanélküli proletár sorsát mutatja be, a férfi a gyár körül őgyeleg, mert a munkára asszonyokat, gyerekeket vesznek fel inkább, akiknek kevesebb munkabért fizet a tőkés.

A saját boltjában portékáit eladó kiskereskedőnek sem jobb a helyzete, üzletében csak a szegények vásárolnak, akik az olcsó áruért térnek be, az adója mégis sok, nincs nyereség, hogy tisztességesen megéljen belőle.

S végül, önmagáról, a költőről beszél, aki félve írja le versét, fizetséget nem remélhet érte, rettegnie kell a hatalomtól, egy dologban reménykedhet csak, a jövőben, az utókorban.

Ők talán megértik ...


Célja a nyomor, a kibírhatatlan jelen bemutatásával az, hogy rávilágítson, a társadalom minden rétege elszegényedett, ez így nem mehet tovább, változtatni kell ezen.

2016. ápr. 25. 18:01
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!