Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Út kiszámítása, Fizika feladat?

Út kiszámítása, Fizika feladat?

Figyelt kérdés

Sziasztok!

Fizika házit próbálgatom kiszámolni, de valahogy nem megy... A feladat: Egy kútba beleejtünk egy követ, a hangot 5s után halljuk vissza. Hangs sebessége 341ms^-1 gravitációs gyorsulás 9,81ms^-2. Milzen mély a kút?


Nagy segítség lenne, ha valaki megldaná :).



2016. ápr. 27. 17:10
 1/3 barni1122 válasza:

Legyen a kút mélysége x. t= 5s. Én y-al jelöltem azt az időt,, ami alatt a kő leér az aljára, így 5-y időt "utazik" a hang. Mellesleg a hang sebessége 341 m/s (nincs -1 hatvány), a gravitációs gyorsulás pedig 9,81 m/s^2.

Most felírok két egyenletet, mindkettőre a kút mélysége adja a megoldást.

x=[(0+9,81*y)/2]*y => középsebességes képlet a kavicsra

x=341*(5-y) => sima útképlet a hangra

Ezekből egy másodfokú egyenlet jön ki:

4,905y^2=1705-341y => nullára rendezés és megoldás után kijön, h y=4,684

és ezt visszahelyettesítve megkapod, h a kút milyen mély is volt.

2016. ápr. 27. 19:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:

Köszönöm a választ! Sokat segíetettél. A -1 hatványt nyomják nálunk (nem tudom miért...). Ha valami a -1.-n van akkor az ugye lekerül a törtben és +1 é változik a kitevő, amit meg nem írunk oda :D.

Még egyszer nagyon köszönöm! már 4 szer átszámoltam, de ez valahogy nem jutott az eszembe!

2016. ápr. 27. 20:14
 3/3 barni1122 válasza:
Hú, hát most esett le. A tört alja a nevező. ;) Ezek szerint ez a mostani divat, de szerintem teljesen felesleges. Aztán lehet én vagyok már öreg ehhez. :)
2016. ápr. 27. 21:12
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!