Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Megoldaná nekem valaki ezt az...

Megoldaná nekem valaki ezt az egyszerű angol feladatot?

Figyelt kérdés

A választ előre is köszönöm, javítás miatt kell.

A Happier ‘Happy Meal’ Menu For Children at McDonald’s


It seems that we all eat fast food. At least half of American adults eat fast food every day. Everybody can agree that fast food is (1) ______________________. It is something that working people, parents and sometimes children can enjoy. McDonald's introduced a way to eat food (2) ______________________. Most fast foods can be eaten while people are driving a car and the restaurants are usually drive-in.

But when people think of the ingredients, (3) ______________________. McDonald’s says they want to change that. In July 2013, the company decided to offer healthier dishes in kids’ meals, which they call Happy Meals. They would like to offer low-fat milk, apples, salads, and vegetables for children.

The fast-food company asked kids to help (4) ______________________. Last year the company started a drawing competition with the title of ‘McDonald’s Happier Happy Meals’. The company asked children to draw a picture about healthier menus for children.

Sarah Ralston, 11, and Elena Smith, 9, won this competition and they became Happy Meal chefs. (5) ______________________ create healthy and new Happy Meal choices. “I want to make sure that kids will be active and healthy,” Sarah told a journalist.

At the company’s office in New York, the two girls started testing something really new at McDonald’s which is called ‘pocket food’. It is a food that you can easily put vegetables in. Sarah and Elena taste different pocket food (6) ______________________.

McDonald’s director said this was just the first change. The company would like to introduce more fruits, vegetables and milk products in kids’ menus.


A. easy to get, comfortable and cheap

B. fast food is not perhaps the best choice

C. the company will get a lot of money

D. their job is to help the company’s director

E. to make these changes in the kids’ meals

F. with broccoli, carrot and spinach

G. without knives, forks or plates


2016. máj. 21. 13:48
 1/6 anonim ***** válasza:

Szerintem:

1A

2G

3C

4E

5D

6F

De ez egyáltalán nem biztos,várj még más válaszokat is!:)

2016. máj. 21. 14:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
Nekem: A, G, B, E, D, F,
2016. máj. 21. 14:10
 3/6 A kérdező kommentje:
Az a baj, hogy a hivatalos oldalon rosszul van fent a javítás. ha itt letöltöd az angol B1 egynyelvűt akkor ott alul a javítási részben láthatod, hogy pl van H válasz, miközben olyan opció nincs is illetve értelmetlenül össze vissza vannak a válaszok. [link]
2016. máj. 21. 14:12
 4/6 anonim ***** válasza:
100%
Gőzöm se nincs, melyik a B1 a sok kis izé közül, de nekem ez jött ki: A,G,B,E,D,F, ami ha jól látom, megegyezik a tiéddel, s ha lefordítod a szöveget, szerintem kijön, hogy abszolút jó. :)
2016. máj. 21. 21:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
(aha, megtaláltam, tényleg rossz a megoldókulcs, furi)
2016. máj. 21. 21:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
Igen, németül nem tudok de ott is H van feltüntetve az egyik válasznak, ami elég értelmetlen mivel G-ig van opció. Köszönöm a megerősítést.
2016. máj. 23. 20:44

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!