Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Miért voltak fontosak az...

Miért voltak fontosak az alábbiak a II. világháborúban?

Figyelt kérdés

Csehszlovákia lerohanása

Sztálingrádi csata

Normandiai partraszállás

Jaltai konferencia

Molotov- Ribbentrop-paktum

Pearl Harbor megtámadása



2016. máj. 29. 16:25
 1/2 anonim ***** válasza:

1. Csehszlovákia

[link]

"a cseh és morva részen kialakított protektorátus nyersanyagával és munkaerejével a náci hadigépezetet kellett szolgálja" Németországnak a nyersanyag kellett.


2. Sztálingrádi csata:

1942 novemberében zajlott a sztálingrádi csata, mely a kelet-európai fronton fordulópont: a szovjet csapatok döntő vereséget mértek a tengelyhatalmak csapataira. A csata másfélmillió fős veszteséggel zárult, és jelentősen visszavetette a tengelyhatalmak erőit. (ezt a sajűt II. vh-s érettségi tételemből másoltam)


3. Normandiai partraszállás:

[link]

A partraszállást követő napokban a szövetségesek által elfoglalt területek egyre szélesedtek, így újabb és újabb hadosztályok kelhettek át Európába, és az angolszászok lassan érvényesíthették erőfölényüket a hitleri Németországgal szemben. Az 1944. június 6-án végrehajtott normandiai partraszállásnak döntő szerepe volt a náci birodalom erejének megroppantásában, az ott harcoló katonák hősiessége révén a második világháború – a szövetségesek győzelmével – már 1945 tavaszán befejeződött.


4. Jaltai konferencia

A jaltai konferencián döntötték el, hogy Nürnbergben a háború után létrehoznak egy nácikat elítélő bíróságot, elkezdődtek a nürnbergi perek. Végül zárónyilatkozatot adtak ki a konferenciáról. Ja és amúgy a háború utáni békeszerződések előkészítése és a nürnbergi perek tartják vissza a feszültséget a második vh. után a hidegháború idején.


5. Molotov-Ribbentrop paktum

Orosz-német megnemtámadási szerződés. 1939. augusztus 23-án született meg a Molotov-Ribbentrop-paktum, melyben a Szovjetunió és a náci Németország megegyezett a katonai semlegességről, ezenfelül – a szerződés titkos záradékában – a nagyhatalmak felosztották maguk között Közép- és Kelet-Európát.

[link]

(a németek tehát megszegték ezt a szerződést; Churchill bele szerette volna rángatni az oroszokat a háborúba, Sztálin azonban keményen kitartott a német hűség mellett, és bizalmatlan volt Churchillel szemben, mert ő irányította az angol intervenciót 1918 után. A Szovjetunió nem készült fel a háborúra, nem hitt a kémeknek sem. 1941. június 22-én azonban megindult a támadás a Szovjetunió ellen kb. 3 millió frontkatonával.)


5. Pearl Harbor

A csendes-óceáni hadszíntéren a japánok 1941. dec. 7-én megtámadták Pearl Harbort, és bár Roosevelt tudott arról, hogy mit terveznek a japánok, mégsem tettek ellenlépéseket. Ennek az volt az oka, hogy el kellett fogadtatni az állampolgárokkal, hogy Amerika belép a háborúba - ehhez volt jó ürügy a Pearl Harbor-i eset. (mert ez az amerikaiak körében hisztériát keltett, és ezt kihasználva lépett be az USA a II. vh-ba)


Remélem, tudtam segíteni, és nem írtam butaságot sehol sem. Máskor, ha töris témában van szükséged segítségre, akkor ajánlom a Rubicont mint netes oldalt és folyóiratot, mert nagyon szakszerű, tárgyilagos, közérthető cikkeket írnak, amelyek nagyon hasznosak. :)

2016. máj. 29. 21:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszi:)
2016. máj. 30. 06:16

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!