Az origón átmenő egyenesek közül melyek metszik, érintik, illetve kerülik el az y=x^2-2x+3 egyenletű parabolát?


A válaszokat előre is köszönöm!



2016. jún. 5. 17:31
 1/2 anonim ***** válasza:

Szóval:

Egyenes általános alakja: y=mx+b.

Mivel jelen esetben átmegy az origón, ezáltal: y=mx. Erről magad is meggyőződhetsz, ha a P(0;0) pontot behelyettesíted az y=mx+b egyenletbe.


Ezután van két függvényed:

y=mx

y=x^2-2x+3


Ezek egyenlőek: mx = x^2-2x+3

Kaptunk egy paraméteres egyenletet, amit a diszkrimináns vizsgálatával tudunk megoldani. Ha a diszkrimináns negatív, akkor nincs megoldás (nem találkoznak), ha D=0, akkor 1 megoldás (érintő), ha pedig D>0, akkor 2megoldás van (2 helyen metszi).


Rendezve a kapott egyenletet:

mx = x^2-2x+3

0 = x^2-2x-mx+3

0 = x^2-x(2+m)+3


És ennek a diszkriminánsát megvizsgálod. Remélem innen már megy, ha mégsem, írj nyugodtan. :)

2016. jún. 5. 19:08
 2/2 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm!!! :D
2016. jún. 5. 19:40