Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Hogyan határozzuk meg az...

Zsu94. kérdése:

Hogyan határozzuk meg az 1*2*3*4*. *11*12 szorzat utolso számjegyét?

Figyelt kérdés
Az is jó lenne, ha átalánosan is leírná valaki. Nekünk ezt nem tanították.

2016. jún. 16. 22:59
 1/5 anonim ***** válasza:

Mivel a szorzat páros és osztható 5-tel, ezért az utolsó számjegye NULLA!

Általánosan is, ha 5-nél több tényezőig szorzunk :)

2016. jún. 16. 23:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
#1-nek is tökéletesen igaza van, de egy kicsit még szemléletesebb, ha látjuk, hogy a 10 is szerepel a szorzótényezők között, és mivel tudjuk, hogy ha 10-zel szorzunk,akkor legalább 1 nullára végződik a szám, ezért ez is legalább 1 nullára végződik
2016. jún. 17. 09:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 Tom Benko ***** válasza:
100%

De, tanították. Csak nem ezen a feladaton. Ez a szemlélet egyébként általános (és rettentően rossz), hogy ha valami új(nak tűnő) feladatot lát a diák, máris feladja, bele sem kezd, mert "ezt nem tanították". A problémamegoldás pont azért problémamegoldás, mert a meglévő ismereteidet, azok kreatív alkalmazását felhasználva fogod megtalálni a helyes választ. Mint itt is.


Lássuk, miről van szó! Egy szám utolsó számjegyét keressük. Nézzünk egy-két számot akkor: 21->1, 456->6, 1978->8, stb.. Ha jobban ránézünk, láthatjuk, hogy 21=20+1, 456=450+6, 1978=1970+8, azaz minden szám összeáll egy tízzel osztható részből meg az utolsó számjegyből. Azaz a számok tízes osztási maradéka az utolsó számjegyük.

Mikor osztható egy szám 10-zel? Hát ha osztható 2-vel és 5-tel. (A 0-ra végződik itt nem jó, mert nem tudjuk, mire végződik, pont azt keressük). A kettest ott látod, ha jobban kiírod a szorzatot, akkor az ötöst is, szóval a szám tízzel maradék nélkül osztható, miszerint az utolsó számjegye 0.

Nem mellékesen az sem rossz, ha teljesen kiírod a szorzatot, meg fogod találni ott a tízest is, szóval a szám ekkor x*10, a tíz többszörösei meg nullára végződnek. Ezzel az a gond, hogy egyrészt olyan számmal is lehet osztható, ami nincs is felsorolva, másrészt kellően hosszú szorzat esetén nem tudod ennyire kibontani. Ráadásul még általánosítani is nehéz.


És a végére, hogy vizsgálhasd, mennyire sikerült megérteni, amit mondtam:

1) Mi az 1*2*3*4*...*8*9 szorzat eredményének utolsó számjegye?

2) Mi az 1*2*3*4*..*19*20 szorzat maradéka hattal osztva?

3) Osztható-e az 1*2*3*4*...*999*1000 szorzat 257-tel?

4) Osztható-e az 1*2*3*4*...*999*1000 szorzat 5911-gyel?

2016. jún. 17. 11:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:
Az utolsó két számjegyet tudom, hogy 0. De azt már nem tudom, hogy a hátulról 3.szám miért lett 6. Nem a lekezelő kommenteket várom, mert nem olyan vagyok aki feladja könnyen. Nem ismersz mégis ítélkezel...
2016. jún. 17. 19:36
 5/5 Tom Benko ***** válasza:
@Kérdező: Most vagy lemaradtam valamiről, vagy rossz helyre kommenteltél.
2016. jún. 19. 02:13
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!