Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Kémiában lenne egy kérdésem....

Kémiában lenne egy kérdésem. Egyensúlyi reakcióknál honnan tudom hogy melyik irány az exoterm és melyik az endoterm?

Figyelt kérdés
Az egyensúlyi állapotot befolyásolom hőmérséklet változtatásával: pl.a H2 + I2 = 2HI reakcióban. Ha növelem a hőmérsékletet (a környezetét), akkor a rendszer csökkenteni igyekszik vagyis endoterm irányba, balra (a visszaalakulás irányába) tolja el az egyensúlyt. Azt értem, hogy endoterm irányba, de azt honnan tudom, hogy a jobbra vagy a balra az endoterm irány? (Remélem nem beszélek hülyeséget. XD)

2016. júl. 26. 12:13
 1/2 anonim ***** válasza:

A HI(g) képződéshője +26,5 kJ/mol, azaz a fenti folyamat reakcióhője + 53 kJ/mol (endoterm). Ezt az értéket a függvénytáblázatban található képződéshőkből lehet kiszámítani, az egyensúlyi egyenlet erről nem informál.

Mivel a melegítés a kémiai egyensúlyokat az endoterm reakció irányába tolja el (a legkisebb kényszer elve alapján), ezért a hőmérséklet növelése ennél a konkrét reakciónál az egyensúlyt jobbra fogja eltolni.

2016. júl. 26. 14:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:

Köszönöm a választ!

Akkor ha "mondjuk a reakcióhő negatív előjelű lenne" akkor balra tolódna el ebben a reakcióban?

2016. júl. 26. 15:14

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!