Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Kádár-korszak!? Közvéleménykut...

Kádár-korszak!? Közvéleménykutatás. XD:D

Figyelt kérdés

Törire írom kell házidolgozatot a kádár-korszakról. És aztmondták hogy nagymamáktól idősebb ismerősöktől meg lehet kérdezni, csak sajnos erre nincs nagy lehetőségem.xD

Szóval segítenétek?

Kádár-korszak, vagyis a 1956 és 1988 közötti évek.

Milyen volt akkoriban az élet, a mindennapok, a gazdasági helyzet, a közösség, a kultúra, az öltözködés, az oktatás, a szórakozási lehetőségek, meg ilyenek. =)

Nem várom, h emlékezzetek.. xD De akinek esetleg a szülei vagy nagyszülei emlékeznek..

És ha megkérhetném, csak az értelmesebbjei.. nem arra vagyok kíváncsi, hogy kinek mi a kínja, baja vele.

Előlre köszönöm. =)


2010. ápr. 20. 18:26
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
89-ben születtem nagyszüleim közül már csak az egyik mamám él majd megkérdezem:)
2010. ápr. 20. 19:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim válasza:

Úttörőtábor, örsgyűlések, kisdobos-avató, traubiszóda, SZOT-üdülő, postán 1 órás sorban állás a távolsági hívásért, 10 év várakozás az otthoni telefonra, IKKA-utalvány, dolláros bolt, úttörő-áruház, munkahelyi brigádok, kommunista szombat, piros útlevél, sorban állás banánért, déligyümölcsért, május 1-i kötelező felvonulás, most hirtelen ennyi jutott eszembe. Nagyon sok mindenre nem emlékszem, csak pár dologra, 8 éves voltam a rendszerváltáskor. Mire vagy pontosan kíváncsi?


29/n

2010. ápr. 20. 19:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim válasza:
Ja, és az oviban szovjet zászlót kellett festenünk április 4-re. Még mindig megvan :)
2010. ápr. 20. 19:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim válasza:
Utolsó (és utolsó előtti is) vagyok újra: A 80-as évek végén 4 Ft volt egy szóda a művelődési központban. Minden városban volt Lenin-szobor. Nagyon rondák voltak, féltem tőlük.
2010. ápr. 20. 19:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 A kérdező kommentje:

nagyon szépen köszönöm:)

és az elsőnek is aki majd remélhetőleg megkérdezi :D

2010. ápr. 20. 20:47
 6/12 A kérdező kommentje:

amúgy bocsi, kb ilyenekre voltam kíváncsi:)

valamit az öltözködésről esetleg?:S vagy a munka/munkalehetőségek?!

2010. ápr. 20. 20:49
 7/12 anonim ***** válasza:

Közvetlenül a forradalom után még elég erős volt a diktatúra.A 60-as évektől kezdődött az enyhülés.Nem volt ugyan vallásszabadság,de már nem volt olyan hátrány,ha valaki vallásos volt.

Mindenkinek volt munkája,sőt.Aki nem dolgozott,azt megbüntették vagy akár le is csukták KMK-ért (Közveszélyes munkakerülés).A cigányok is mind dolgoztak.

A szülési szabadság egészen a hetvenes évekig csak 3,később 5 hónap volt.A gyereket bölcsibe,oviba stb.vitték.Ahol nem volt nagyamama,már a 6 hónapos babát is vitte bölcsibe.Az iskola,még az egyetem is valóban ingyenes volt.A munkahelyeken jó volt a munkatársak közötti kapcsolat.Ha valaki pl.építkezett,akkor a munkatársak ingyen segítettek egy jó ebédért.A 70-es évektől nagyon sok lakás,ház épült ( albérlet nem volt,a fitala házasok a szülőkkel laktak,amíg nem tudtak építkezni.)

Aki dolgozott,az vitte valamire.Igaz,a pártvezetők,igazgatók stb.jobban éltek,mint a munkások,de nem voltak olyan nagy vagyoni különbségek,mint most.Az átlag ember tisztességesen megtudott élni,és félretenni is pénzt. A Szakszervezettől általában kétévenként lehetett beutalót kapni valamelyik üdülőbe,ahol ingyen vagy nagyon kevés pénzért lehetett üdülni. De külön voltak a gyerekek részére is üdülőtáborok. Külföldre viszont évente lehetett szocialista országba menni,kapitalistába csak két évente. Igaz,hogy aki politikailag megbízhatatlan volt,az nem kapott útlevelet. A határon hazafelé átvizsgálták a csomagokat,mert nem hozhattál be minden árút,vagy sokat belőle. Itthon elég szűkös volt az árúválaszték.

Telefont sem kapott mindenki,és arra is éveket kellett várni.

Autót pedig igényelni kellett,sokszor 5-6 évbe telt,mire meg kaphattad.

Az oktatás sokkal jobb volt,mint ma.Az alaptárgyakat tisztességesen megtanították.

Az öltözködés szolíd volt,nem divatoztak úgy a felnőttek sem,de a diákok főleg nem,mint ma.Pl.a szalagavató csupán iskolai ünnepség volt.A ballagáson ugyan voltak vendégek,de iskolai egyenruhában ballagtak.A buli pedig csak a diákoknak volt.A maihoz képest igen szerény.

A 70-es években kezdődött a diszkó-korszak. Ott nem volt szeszes ital,és olyan hangos zene stb.sem,mint ma. Éjfélnél tovább nem is tartott,és hetente vagy kéthetente volt csak.

Élhetőbb volt az élet,mint m,és sokan ezért sírják vissza azt az időt.

Igaz,hogy nem volt szólásszabadság,vallásszabadság,de az emberek többsége ezt tudomásul vette,és nem törődött a politikával.

A rendszer baja az volt,hogy egy mesterségesen irányított gazdaság volt,nem vette figyelembe a gazdasági törvényeket.Ezért csődölt be szinte mindenütt.Pl. az energia árakat,az alapvető élelmiszerárakat az állam határozta meg,és állami pénzből finanszírozták a bekerülési és az eladási ár közötti különbözetet.

Vagy pl. mindenkinek volt munkája. De ezt ma már gyáronbelüli munkanélküliségnek szokták nevezni. Valójában a munkahelyeken nem dolgoztak teljes erővel .Két-három ember végzett el annyi munkát,amit egy is el tudott volna végezni.Ez minden volt,csak gazdaságos nem. De fontosabbnak tartották,hogy mindenkinek legyen munkája.

Hirtelen ennyi jutott eszembe,kiegészítve az előttem szólót,azt hiszem az első volt. Remélem,hogy tudtam segíteni.

2010. ápr. 20. 21:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 A kérdező kommentje:

Nagyon köszönöm=)

Sokat segítettél

2010. ápr. 21. 18:54
 9/12 anonim válasza:

2. válaszoló vagyok újra. Eszembe jutott még egy: az iskolaköpeny. Mindenkinek abban kellett járni iskolába. Sötétkék volt, elöl gombos, nejlon anyagból készült. Azért volt ez, hogy ne látszódjon a különbség a gazdagabb és szegényebb gyerekek között, hogy ne csúfolják a szegényebbeket. Amikor 4-es voltam áltsuliban, akkor gyűjtötték az aláírásokat, hogy ne kelljen hordani. A 8-osok ránk parancsoltak, hogy írjuk alá, aláírtuk. Mondjuk a vége felé már a köpenyben is ment a divatozás, volt drága, olcsó, csipkés, fodros, mintás, bevarrásos stb... szóval ekkor már nem sok értelme volt... még egy évtizeddel korábban, amikor csak egy vagy kétfélét lehetett kapni összesen, na az igen, ott tényleg eltűntek a társadalmi különbségek (amik amúgy sem voltak túl nagyok).


Az átlagember autója Trabant, Kis Polski, Dacia, Skoda, Lada volt. Meg a Wartburg :) Nyugati autót nem lehetett látni sehol.

2010. ápr. 21. 19:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 A kérdező kommentje:

Ez tényleg érdekes :D Ésteccik. xD

Köszi, hogy leírtad.

2010. ápr. 21. 21:39
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!