Ezt a matematika feladatot hogy kell megoldani?


Adott P pont(5;7) és e egyenes egyenlete:2x+3y=1

Meg kell adni és ábrázolni f(párhuzamos az e-re) és g(merőleges e-re) egyenletét.


2016. szept. 12. 21:55
 1/1 anonim ***** válasza:

Elősször is kiszámítod az e egyenes iránytényezőjét

e:2x+3y=1

innen ki kell fejezd az y-t: y=(1-2x)/3=1/3-2x/3=-2x/3+1/3

ha ez megvan innen az iránytényező az x együtthetója, tehát m=-2/3

nevezzük el ezt me-nek

me=-2/3

két egyenes akkor párhuzamos, ha az iránytényezőjük egyenlő, tehát me=mf=-2/3(mf- az f egyenes iránytényezője)

ha ez megvan delírod a képletet, hogy megkapd az f egyenes egyenletét

f: y-yP=mf(x-xP)

(behelyettesíted az iránytényezőt és a koordinátákat)

f: y-7=-2/3(x-5)|*3

f: 3y-21=-2(x-5)

f: 3y-21=-2x+10

f: 3y-21+2x=10

f: 2x+3y=31 (az f egyenes egyenlete)


aztán a g egyenes egyenlete

két egyenes akkor merőleges, ha az irántényezőjük szorzata -1 tehát

me*mg=-1

-2/3*mg=-1

mg=3/2

felírod a képeletet:

g: y-yP=mg(x-xP)

g: y-7=3/2(x-5)|*2

g: 2y-14=3(x-5)

g: 2y-14=3x-15

g: -3x+2y=-1|*(-1)

g: 3x-2y=1 (a g egyenes egyenlete)

2016. szept. 12. 22:44