Lássuk be, hogy k darab egymást követő egész szám szorzata osztható k! -sal! (? )

Figyelt kérdés

A feladat adott, k=4-ig végig is csináltam, azonban nem igazán sikerül általánosítani.. :s Úgy gondolkoztam, hogy:

Legyen ez a k tényezős szorzat X, ekkor a k!|X pontosan ugyanaz, mintha:

k|X ; k-1|X/k ; k-2|X/(k*(k-1)) stbstb, és ezt próbáltam valamiféle teljes indukcióval megoldani (kihasználva X speciális tulajdonságait, stb.) Eddig jutottam:

k|X világos, hiszen X egy k tényezős szorzat, ahol a tényezők egymást követő egészek, szóval van köztük pontosan egy k-val osztható. k-1|X/k csak akkor okozna gondot, ha X tényezői közt pont ugyanaz lenne osztható k-1-gyel, mint k-val. Azonban ekkor sincs gond, hiszen van másik k-1 darab tényező, és ezek között világos, hogy lesz pontosan egy olyan, amelyik egy maradékosztályba tartozik ezzel a tényezővel (mod k-1). És itt akadok el, hogy k-2-nél hogy tudom garantálni, hogy legyen egy megfelelő maradékosztály a k-2-höz, ha már nem csak egy, de két tényező is "kiesett".. illetve hogy ezt hogyan tudom általánosítani..

Lehet, hogy nagyon kicsi hiányzik, azt is el tudom képzelni, hogy teljesen rossz irányba indultam el, aki tud erre egy érthető bizonyítást, vagy esetleg be tudja ezt fejezni, légyszi írja meg. Köszi

(Zöld ujjakra számíthattok ;d)



2016. szept. 30. 00:29
 1/3 anonim ***** válasza:
Ha k darab egymást követő egész szám közül van 1, amelyik osztható k-val, akkor már teljesül, nem kell a szorzatot belekeverni!
2016. szept. 30. 05:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
100%

Pedig tényleg elképesztően egyszerű bizonyítani; legyen a szorzat legnagyobb tagja x, ekkor azt kell belátni, hogy x*(x-1)*...*(x-k+1)/k! egész. Bővítsük a törtet (x-k)!-sal, ekkor ezt kapjuk: x!/(k!*(x-k)!), erről pedig tudjuk, hogy definíció szerint (x alatt a k)-val egyenlő, amiről pedig tudjuk, hogy egész. Ez persze csak akkor igaz, hogyha |x|<=k-val; ha x negatív, akkor elhagyható a negatív előjel, mert az előjel nem befolyásolja az oszthatóságot. Ha pedig |x|>k, akkor a tagok között szereplni fog a 0 is, így 0/k!=0 teljesül.


Ha ragaszkodsz a teljes indukciós bizonyításhoz, abban sajnos nem tudok segíteni.

2016. szept. 30. 08:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:

Első: k!-sal, nem k-val. :)


Második: Köszönöm, érthető, ment a pacsi ;)

2016. okt. 1. 18:20

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!