Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » 12. osztályos biológia:genetik...

12. osztályos biológia:genetika témakör:Egy házaspárnak milyen gyerekei lesznek, ha a feleség hályogos szemű és egyik szülője rövidlátó a másik hályogos szemű, a férj normál látású, az egyik szüleje normál a másik rövidlátó?

Figyelt kérdés
A szürkehályog domináns, a rövidlátás recesszív. Hogyan kell egy ilyen feladatot megoldani? Köszi a magyarázást!

2016. okt. 23. 16:23
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

Levezetem neked, de csak mert holnapután (vagyis most már holnap, jajj) emeltezem bioszból, és jól jön a gyakorlás, bár genetikából amúgy is jó vagyok :D


Külön kell a két tulajdonságot elemezni.

Én előbb a rövidlátással számoltam. Recesszíven öröklődik, tehát csak "aa" formában fejti ki a hatását. A feleségnél a hályogos szemű szülő, ill. a férjnél a normál látású szülő lehet AA vagy Aa a rövidlátásra nézve.

Mivel sem a feleség, sem a férj nem szenved rövidlátásban, viszont mindenféleképpen örökölték a kis a allélt (mivel a rövidlátó szülő saját részéről csak olyat tudott örökíteni), így róluk tudjuk, hogy heterozigóták a rövidlátásra nézve, tehát Aa genotípusúak. A táblázatot (Aa X Aa) felírva azt kapod, hogy 25% eséllyel születik AA genotípusú gyermekük, 50% eséllyel Aa genotípusú gyermekük (hordozó) és 25% eséllyel aa genotípusú, vagyis rövidlátó gyermekük


A szürkehályog dominánsan öröklődik, ami azt jelenti, hogy Aa és AA genotípus esetén is kifejti a hatását, csak az aa genotípusú egyedek egészségesek.

Ennél a betegségnél a férj egészséges, tehát aa a genotípusa.

A feleség egyik szülője beteg, ő vagy AA vagy Aa, a másik szülője viszont egészséges, így a feleség mivel beteg, de az egészséges szülőjétől csak recesszív (egészséges) allélt tudott örökölni, így ő heterozigóta, tehát Aa.

A táblázatot felírva (Aa X aa) azt kapod, hogy 50% eséllyel születik a szürkehályogra nézve egészséges gyermekük, és ugyanígy 50% eséllyel beteg gyermekük.



Remélem még időben tudtam segíteni, és érthetően írtam le! :)

2016. okt. 25. 00:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

1. vagyok. Fuhh, gondolkodtam rajta kozben, es rajottem, hogy valszeg tok hulyeseget irtam, mert ha mar igy egyben van irva, akkor gondolom kapcsolt oroklodesrol van szo.

Bar a vegeredmeny ugyanaz (rovidlatasnal 75% esellyel egeszseges, 25% esellyel rovidlato gyerek, a masiknal pedig 50-50% esellyel beteg/egeszseges, de mashogy, egy tablazatban kell levezetni. Nekem ennek a leirasara most nincs idomde ha meg szukseged van ra, akkor ha gondolom privatba kildok kepet a (nagyon vazlatszeru) levezetesrol.

Meg annyi fontos talan, hogy ahhoz, hogy mindket betegsegben szenvedo gyerek szulessen 8 esetbol 1 az eselye, vagyis 12,5% (genotipusa ekkor szamitasaim szerint mindket esetben "aaBb".

2016. okt. 25. 01:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:

Na most meg osszevissza irtam :D

Azert irtam, hogy mindket esetben aaBb, mert a tanlauat alapjan 16-bol 2 esetben szenved mindket betegsegben, ami egyszerusitve 8 esetbol 1.

Remelem tudsz kovetni xd

2016. okt. 25. 01:33
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!