13^ (- 1) + 13^ (- 2) + 13^ (- 3) + .. +13^ (-n ) =?

Kellene egy kis segítség :).

2016. nov. 3. 20:57
 1/5 anonim ***** válasza:

Szumma n=a tól b ig x^n=(x^(b+1)-x^a)/(x-1)

Itt a=1, b=n, x=13^(-1), tehát (13^(-n-1)-13^(-1))/(13^(-1)-1)


Meg lehet oldani mértani sorozat összegeként is.

Első elem 13^(-1), q=13^(-1)

Sn=13^(-1)*(13^(-n)-1)/(13^(-1)-1)

2016. nov. 3. 21:11
 2/5 bongolo ***** válasza:

Biztos tanultátok a mértani sorozat összegképletét.

Ez egy mértani sorozat első n tagjának az összege, ahol a sorozat első tagja 13^(-1) vagyis 1/13, kvóciense szintén 1/13.

2016. nov. 3. 21:14
 3/5 A kérdező kommentje:
Köszi a válaszokat. Most nagyon fogyinak érzem magam hogy erre magamtól nem jöttem rá :\. Még egyszer köszi!! Ment a zöld!
2016. nov. 3. 21:31
 4/5 anonim ***** válasza:
Szívesen :D Mi is nemrég vettük suliban, nekem se tűnt fel először hogy az ilyen feladat mértani sorozat összege.
2016. nov. 3. 21:44
 5/5 anonim ***** válasza:

Sőt, még azt is meg lehet csinálni, hogy megfordítjuk a tagok sorrendjét:


13^(-n)+...+13^(-3)+13^(-2)+13^(-1), ekkor a kvóciens 13 lesz, amivel érthető okokból könnyebb számolni.

2016. nov. 3. 22:52