Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Hányféleképpen oszthatunk...

Hányféleképpen oszthatunk szét 4 gyerek között 7 almát és 9 körtét (nem feltétlenül kap mindegyik gyerek)?

Figyelt kérdés
Véleményem szerint 4^(7+9) a megoldás, de azért jó lenne tudni biztosan a megoldást.

2016. nov. 4. 19:41
 1/7 bongolo ***** válasza:

Akkor lenne annyi a megoldás, ha az almák és körték mondjuk sorszámozva lennének, szóval meg lehetne különböztetni az egyik almát a másiktól. De nem lehet.


Gondolj bele egy egyszerűbb példába: 2 gyerek között osztunk el 2 almát:

Az első gyerek kaphat semmit, 1 almát, vagy 2 almát; a másik gyerek mindegyik esetben a maradékot. Kész. Ez 3 eset, nem pedig 4.


Osszuk szét külön az almákat és körtéket. A 7 almát (7+4-1 alatt 7) féleképpen oszthatjuk el a 4 gyerek között (ismétléses kombináció). A körtéket pedig (9+4-1 alatt 9). Ezek szorzata lesz a válasz.

2016. nov. 5. 00:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 macska101 ***** válasza:

Kedves Bongolo ,

Ha a gyerekeknek nevuk is van , akkor A,B,C,D a nevuk ?

Ha nincs nevuk , akkor 7 alma elosztva (ugy gondolom) :

7,0 6,1 5,2 5,1,1 4,3 4,2,1 4,1,1,1 3,3,1 3,2,2 3,2,1,1 es 2,2,2,1

2016. nov. 5. 13:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 bongolo ***** válasza:
A gyerekeknek szerintem van nevük, az almáknak és körtéknek nincs.
2016. nov. 5. 21:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a segítséget! Átgondolva szerintem is kedves 1.-nek van igaza.
2016. nov. 5. 22:47
 5/7 macska101 ***** válasza:

S , osztan almaknak is van nevuk pl : honeycrisp ,fuji , cortland ,

gala , golden deli , ginger , red deli , nalunk is vott "tanyer-alma"

stb......

2016. nov. 6. 03:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim válasza:
Azt hiszem bongolo az első válaszával elég közel volt, viszont az általános képlet szerint ezek száma (n+k-1 alatt k), azaz (7+4-1 alatt 4(vagy esetleg 6) és (9+4-1 alatt 4).
2017. dec. 15. 19:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 bongolo ***** válasza:

Nincs igazad, Toportyanfereg, megmagyarázom.

Az ismétléses kombináció trükkös dolog, nem mindegy, hogy mi az n és a k. Néha nehéz belegondolni...

Most az n elem a 4 gyerek, ebből kell k=7-szer kiválasztani valamelyiket, akár többször is ugyanazt. Tehát nem az almákból kell választani!


De ez így még nem magyarázat, csak ex katedra kijelentés. Nem lehet így érteni, miért lenne az az n és k, ami. Én nem is szeretem így, a "hivatalos" képlettel meggondolni, a képletet nem is vagyok "hajlandó" megtanulni, inkább levezetem mindig fejben. Csak úgy biztos, hogy nem tévesztem el, hogy mennyi alatt mennyi lesz a képlet:


Most úgy lehet levezetni, hogy a gyerekeknek legyen egy-egy fakkjuk, amikbe belerakjuk az almákat (meg a körtéket). A 4 fakk között van 3 válaszfal.

Rakjunk le 10 (vagyis 7+4-1) cédulát az asztalra, aztán válasszuk ki, hogy ezek közül melyik 7 legyen az alma, a maradék 3 pedig a fakkok válaszfala lesz. Ezt (10 alatt a 7) féleképpen tehetjük meg. Annyi almát kap mindegyik gyerek, ahány alma-cédula lett a megfelelő válaszfal-cédulák közé kiválasztva.


Ugyanez van a 9 körtével is...

2017. dec. 28. 00:29
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!