Mechanika! Le tudja nekem valaki vezetni, hogy jönnek ki az adott eredmények? Számomra egyenlőre nem világos. (Egy erő felbontása, három adott irányú összetevőre)


[link]


Köszönöm!


2016. nov. 6. 20:19
 1/3 A kérdező kommentje:
Próbáltam hatásvonalak metszéspontjába nyomatéki egyenletet felírni, de sehogy nem jött ki az eredmény.
2016. nov. 6. 20:36
 2/3 bongolo ***** válasza:

Az F=6 kN és a megoldásban lévő newton-ok nem jönnek össze, valószínű F=6 N csak.


A 3 erő függőleges irányú komponenseinek az összege 0 kell legyen.

A vízszintes irányú komponenseik összege pedig 6 N kell legyen. Ezen el lehet indulni, mert olyan csak egy van:

F₂·√2/2 = 6 N

F₂ = 6·√2 N = 8,485 N

és persze jobbra-felfelé irányú kell legyen.


F₂ függőleges komponense F₂·√2/2 = 6N, felfelé, ezért F₁+F₃ = -6 N kell legyen (felfelé vettem a pozitív irányt)


A forgatónyomatékoknak is meg kell egyezniük, mondjuk a jobb felső sarokhoz képest:

F·b = F₁·c

ahol c a háromszög vízszintes oldala. Mivel 45 fokos a háromszög, c = b-a = 0,3 m

Azért csak F₁ szerepel a jobb oldalon, mert F₂ és F₃ hatásvonala átmegy a forgástengelyen, tehát az erőkarjuk nulla.


Mivel F pozitív irányba forgat, F₁ is olyan kell legyen, vagyis lefelé irányú.

F₁ = F·b/c = 6N·0,5/0,3 = 10 N

(ha komolyan veszem az irányt, akkor -10 N)


Végül F₃ már könnyen adódik, hisz már írtam a közepe felé, hogy F₁+F₃ = -6N, ezért F₃=4N felfelé.

2016. nov. 6. 20:58
 3/3 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm! Király vagy!! :)
2016. nov. 6. 21:25