Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Egy Ady vers elemzésében...

Egy Ady vers elemzésében valaki segítene? Bővebben lent :D

Figyelt kérdés

Sziasztok! Adytól kellene elemeznünk egy általunk választott verset, viszont ötletem sincs hol kezdhetném el. Ha valaki segítene, akkor iszonyatosan megköszönném, kb egy fél a/4-es oldalra kellene kiférnie, a következő szempontok alapján:

1. Bevezetés

a, témakör

b, elhelyezkedése Ady életében

c, Megjelenés

d, Hangulat

2. Tárgyalás

a, cím értelmezése

b, versszakok bemutatása, elemzése

c, költői képek

d, alakzatok (ismétlés, ellentét)

e, verselés, rímek

3. Befejezés

a, összegzés

Iszonyatosan meghálálnám azoknak, akik segítenek.



2016. nov. 6. 21:19
 1/5 anonim ***** válasza:
én úgy kezdeném, hogy választanék egy verset. nem túl hosszút, nem túl bonyolultat.
2016. nov. 6. 21:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
én is úgy szeretném, az őrizem a szemedre gondoltam, de semmi ihletet nem kapok, bárhol olvasok a neten semmi ilyesmit nem találok
2016. nov. 6. 21:28
 3/5 anonim válasza:
Irj számokat oda ahol külön részekre bontod pl bev.:1 tárgy.2 stb nekem segített ;)
2016. nov. 6. 21:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

Szia! Címszavakban eelég? És te szöveggé formálnád...

Lédával a bálban

1. Témakör: Léda versek (tankönyvben szerintem van erről szó, hogy ez mi is Adynál)

Elhelyezkedés:Diósyné Brüll Adéllal való szerelmének versben való megjelentése

Megjelenés: vér és arany című kötet, 1907.

Hangulat: búskomor


2.

Cím:

-Léda az Adél név fordítottja, névjáték.

-Léda a mitológiaban spartai királyné, akit Zeusz elcsabít ( erről találsz a neten anyagot).

-Bálba megy ezzel a "királynéval" q lírai én. A bál alapvetően pozitív képet sugall. Azonban felhozza a danse macabre fogalmát is. Ez a haláltánc, ahol egy őrült bálban táncolják az emberek utolsó táncukat (nézz utána, ez mi. Van róla anyag a neten).

Versszakok:

3 versszak van.

1: leírod, miről szól ez a strófa. Utána:Látszik, hogy a danse macabre gondolata nem volt alaptalan. Nagyon dinamikusak a képek, tele zajjal, illattal: ez egy nagyon már-már hedonista kép a bálozó fiatalokról.

2. Leírod, mi van ebben a versszakban. Halál arcukat takarja Léda és a lírai én - ők maguk a halál. Hervadtsaguk megfertőzi a termet. Régi a rózsakoszorújuk, tehát szerelmük is régi már.

3. Leírod a ttartalmát. Utána: első versszakkal teljesen ellentétes kép: itt nincs már zene, csak a téli szél zúg, nincs feny, hideg van, nincs boldogság, hanem sírás van.


Költői képek, alakzatok:

Halmozás: első versszakban

Ellentét: első és harmadik vszak : írd ki őket

Ismétlés: rózsakoszorú, víg terem. Figyeld meg, ezzel kapcsolja össze a versszakokat. Írd le, hogyan.


3 összegzés: ez a vers mutatja ady Lédaval való kapcsolatát, s egyben jól példázza a haláltánc szimbolikáját is.


Így jó?

2016. nov. 6. 21:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
tökéletes, nagyon szépen köszönöm!:D
2016. nov. 6. 21:56

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!