Most vettük matekból a munkavégzéses feladatokat de nem értem valaki megértetné velem? Többi lent!


Itt van pl. Pár feladat:

Két munkás üvegkancsót fúj. Az első 3 óra alatt 8 kancsót, a második 6 óra alatt végez 8 kancsóval. Hány óra alatt készítik el a 8 kancsót együtt?

Ezt valahogy nem értem mit mivel kell mit csinálni?!

Még egy van:

Egy tartályba 3 csapon át folyhat a víz. Ha egy-egy csap van nyitva, a tartály 1 óra, 2 óra, illetve 3 óra alatt telik meg. Mi történik ha mind3 csapot megnyitjuk.



2016. nov. 7. 19:56
 1/3 anonim ***** válasza:

Hát nézd, az első feladatban az egyik munkás óránként 8/3 kancsót készít. A másik óránként 8/6-ot.

Összesen kell 8. Ez ismeretlen idő alatt lesz kész, nevezzük x-nek.

Tehát az első munkás az x idő alatt x*8/3 kancsót fog gyártani, a második x*8/6-ot és ez a kettő fog kiadni 8-at.


Leírod képletbe:

8/3*x + 8/6*x = 8


Összeadod a két törtet:


24/6*x = 8


4*x = 8 - tehát látszik, hogy ketten együtt 4 kancsót csinálnak egy óra alatt


Ebből meg kijön az, hogy 8/4 óra kell nekik ahhoz, hogy 8-al végezzenek, magyarul 2 óra.

2016. nov. 7. 20:12
 2/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm nagyjából értem ;) ment a zöld pacsi :)
2016. nov. 7. 20:16
 3/3 Szabó Mihály67 válasza:

A második feladatot én percben számoltam ki.

Az első csapon 60 percen keresztül telik meg a tartály, ezért X időn keresztül x/60-ad részéig telik meg. A másik kettő csapnál úgyanígy, vagyis a második csapnál x/120-ad , és a harmadik csapnál x/180-ad részéig.

Mivel a csapok egyenlő ideig vannak nyitva, ezért összekell adni a három törtet, vagyis

X/60+X/120+X/180=1. Azért egyenlő 1-gyel, mert a tartályt teljesen fel kell tölteni. Megoldva az egyenletet kapjuk, hogy x=32,72

Vagyis mindhárom csap együttes megnyitása esetén a tartály 32,72 perc alatt telik meg.

2016. nov. 8. 12:12