Egy téglatest felszíne 8576 cm2. Egyik oldaléle 24 cm, a másik két oldalél különbsége 12 cm. Mekkorák a hasáb élei és térfogata?

2016. dec. 2. 15:28
 1/2 anonim ***** válasza:
Hol akadtál el? Minden szükséges képlet benne van a függvénytáblázatban, ha fejből nem megy a téglatest.
2016. dec. 2. 15:32
 2/2 anonim ***** válasza:
100%

Nem tudom, hogy nem kései e a válasz? A megválaszolatlan kérdésekre szoktam írni, de ez megválaszoltnak látszott. Mást keresve akadtam rá.


• A téglatestet 6 lap határolja; ezek legfeljebb 3-féle méretűek, mert a szemben levők azonosak. Itt a 3 élhossz eltérő, tehát 3 féle méret van.

Egy oldalél adott, a másik kettőnek csak a különbsége.

Ha az élek a, b, c jelűek, akkor a felszín

2*a*b + 2*a*c+2*b*c = F(elszín)


Legyen „a” a megadott 24 cm.

b-c pedig 12 cm → b=12+c.


①-be írjuk be ② értékeit:

2*24*(12+c) + 2*24*c + 2*(12+c)*c = 8576

48*(12+c) + 48*c + 2*c*(12+c) = 8576

576 + 48*c + 48*c + 24*c + 2*c² = 8576

2*c² + 120*c + 576 = 8576 │← -8576

2*c² + 120*c – 8000 = 0


Másodfokú egyismeretlenes egyenlet megoldó képletével:

-b = -120


b² = 14400

4*a*c = 4*2*(-8000) = -64000

b² - 4*a*c = 14400 – (-64000) = 78400

√(b² - 4*a*c) = √(78400) = 280


2*a = 2*2 = 4


x1 = (-120 + 280) / 4 = 160/4 = 40

x2 = (-120 – 280) / 4 = (-400)/4 = -100


A -100 nem jó nekünk.


V á l a s z :


Az élek:

a = 24 cm

c = 40 cm

b = 40 cm + 12 cm = 52 cm


E l l e n ő r z é s:

① alapján:

2*24*52 + 2*24*40 + 2*52*40 = 2496 + 1920 + 4160 = 8576

Mivel az élek mértékegysége cm, a felület mértékegysége cm².


V á l a s z :

• A térfogat:

24 cm * 40 cm * 52 cm = 49920 cm³ = 49,92 dm³ (= 49,92 liter).

2016. dec. 4. 12:12