Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » üdv! Valaki el tudná nekem...

Quattrolove kérdése:

üdv! Valaki el tudná nekem magyarázni hogy az integrál/deriváltal mit lehet meghatározni? és hogy mi is az? Köszönöm.

Figyelt kérdés

2016. dec. 2. 21:20
 1/3 anonim ***** válasza:

Elég sokmindent, ha beírod a google-ba szerintem elég sok találatot kapsz.


Az alaptörténet az, hogy az 1600-as években Newton viszonylag sok mozgástani problémán dolgozott, tipikusan bolygómozgásokkal kapcsolatban, de aki mélyebben utánanéz, egész pikáns dolgokat is megtudhat...

Lényegében a deriválás, integrálás, differenciálegyenletek alapja Newtonhoz kapcsolható.

Megemlítendő, hogy kortársként Leibniz is foglalkozott elég sok matematikai jellegű problémával, és gyakorlatilag egymástól függetlenül jutottak el a diffegyenletek alapvető elméletéhez.


Nagyon pongyolán és lebutítva, a deriválás arra jó, hogy valamely változónak a változási sebességét jellemezni tudjuk.

Tipikusan határésrtékszámítás van a háttérben, hiszen az infinitezmálisan kicsiny mennyiségek formális osztásával adódik a derivált.

Lényegében így egy adott problémához diffegyenlete(ke)t kapunk.

Ezek integrálással oldhatók meg.


A szemléletes geometriai jelentést a google-val megtalálod, meredekségek, érintők, terület, ezzel nem húznám az időt.


Ha komolyabban érdekel a téma, tudom ajánlani Obádovics: Felsőbb matematika, ill. Bárczy Barnabás: Differenciálszámítás, Integrálszámítás könyveit.

2016. dec. 2. 22:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
Vegyünk egy f: R -> R függvényt. Az f' az f deriváltfüggvénye akkor, ha f'-be bármilyen x ɛ Dom f'-et behelyettesítve megkapod f meredekségét az adott x-ben. Ha veszed f' határozatlan integrálját, akkor visszakapod az eredeti f függvény nem konstans részét. Ha f' határozott integrálját veszed egy [a,b]ɛR tartományában, akkor megkapod x=a-tól x=b zárt intervallumig a függvény alatti területet. Ezek nagyon hasznos számolások. Egy fizikai példát véve, pl. a gyorsulás a sebesség idő szerinti deriváltja.
2016. dec. 2. 22:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 Tom Benko ***** válasza:

Integrál: síkidomok kerületét, területét, függvények átlagát, részecskék állapotának valószínűségét


Derivált: Érintő meredekségét, közelítő értéket, valószínűséget, változási mértéket

2016. dec. 3. 21:34
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!