Segítene valaki a fizika házimban?


1 teherautó 54 km/h sebességgel halad. A kerekének átmérője 80 cm. Mekkora a fordulatszáma, és mennyi a periódus ideje? 5 perc alatt hány fordulatot tesz meg? Mekkora eközben a szögsebessége? A kerék 1 pontja által befutott ív hossza mennyi?

Előre is köszönöm.



2016. dec. 13. 18:37
 1/6 anonim ***** válasza:

Hol akadtál el?

Ezekre végülis jól ismert képletek vannak, amit a fv.táblában megtalálsz.

2016. dec. 13. 19:14
 2/6 A kérdező kommentje:
A képleteket tudom, viszont nem tudom hogy hogy kezdjek bele.
2016. dec. 13. 19:29
 3/6 Minekvan ***** válasza:
Talán kezdhetnéd a mértékegységek átváltásával. A kerék kerületi sebessége azonos az autó sebességével.A fordulatszámot is abból a képletből.Továbbá a kerék kerületével is meg kell barátkoznod.
2016. dec. 13. 21:03
 4/6 anonim ***** válasza:

Mert a fizika tanulás nem képletek bemagolását jelenti!


v=54km/h=15m/s

Dkerék=80cm =0,8m


Mekkora a fordulatszáma? (azaz másodpercenként mennyi fordulatot tesz meg?)


Az autó 15m-t tesz meg 1 sec alatt. A kerék külső pontkának is annyit kell megtennie, ha a kerék nem csúszik.

A kerék kerülete:

K=(d*pi)=0,8*3,1415=2,5132m


Kérdés: Hányszor kell körbeforognia a keréknek ebben az 1 másodpercben, ha a kerék kerületén lévő pontnak is 15m-t kell megtennie?


n=15/2,5132= 5,9 1/s


"mennyi a periódus ideje"

Azaz, mennyi idő szükséges egy fordulathoz? Ha 1 sec alatt 5,9x fordul, akkor a periódus idő:

T=1/5.9

T=0,169 s Ha megfigyeled, akkor: T=1/n, azaz a periódus idő a fordulatszám reciproka.


"5 perc alatt hány fordulatot tesz meg?"

t=5perc=300s

Fordulatok száma=fordulatszám*idő

f=n*t

f=5,9*300

f=1770 fordulatot tesz meg 5 perc alatt.


(Ellenőrzés. Ha a kerék kerülete: 0,8*3,1415 és 5 perc alatt 1770 fordulatot tett meg, akkor az autó 1770*0,8*3,1415 m utat tett meg 5 perc alatt. Mekkora a sebessége? v=s/t v=1770*0,8*3,1415m/300s)=14,82788m/s ami jó közelítéssel annyi, amennyit megadtak a feladatban. Az eltérést a kerekítésekből, és a pi nem kellően pontos megadásából jön ki.


Mekkora eközben a szögsebessége?


Omega =2*pi/T azaz, a szögsebesség =2pi osztva a periódus idővel (Azért nagy 'T'- hogy lássuk az idő ugyan, de periódus idő)

omega=(2*3,1415)/0,169 =37,1775 rad/s (Radián, nem fok!! Ez fontos!!)


"A kerék 1 pontja által befutott ív hossza mennyi?"

Ez így értelmetlen, mert nem mondja meg mennyi idő alatt.

2016. dec. 14. 12:23
 5/6 anonim ***** válasza:

Ha képletekben tudsz gondolkodni:


A kerék külső pontjának sebessége 'KERÜLETI SEBESSÉG' megegyezik az autó sebességével, mert a kerék nem csúszik, es nem is pörög ki, azaz vk=va (kerületi sebesség=autó sebesség)


vk=va=15m/s


vk=omega*r, de ha d=0.8, akkor r=0,4

15=omega*0,4

omega=15/0,4=37,5 rad/s Szögsebesség meg is van.


omega=2pi/T

37,5=2*3,1415/T

T=2*3,1515/37,5

T=0,1675 s A periódus idő is megvan.


fordulatszám:

n=1/T

n=1/0,1675

n=5,9 1/s ez is megvan


fordulatok száma=

f=n*t

f=5,9*300

f=1790 'Itt most van eltérés a korábbitól, mert pi, illetve a kerekítés!

2016. dec. 14. 12:41
 6/6 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm, ez sokat segített:)
2016. dec. 14. 20:58