Vízszintes irányban mozgó és v=8x10^6 m/s sebességű elektron két vízszintes eltérítő lemez közé repül.A lemezek 3 cm hosszúak és a közöttük lévő távolság 1,5 cm. A lemezek között 40 V potenciálkülönbség van. Számítsuk ki azt az alfa szöget, amelyet a lemezek közül éppen kilépő elektron sebességvektorának iránya a vízszintessel bezár. Hanyagoljuk el azt, hogy a

lemezek szélénél az erőtér inhomogén.


Nem nagyon tudom, hogy ezt hogyan, ha valaki letudná vezetni megköszönném.


2016. dec. 20. 16:53
 1/2 anonim ***** válasza:

F = eE = eV/d = ma

y irányú gyorsulás: a = 2y/t^2, mert y = ut + ½ at^2 és u=0


x irányban nincs gyorsulás, csak sebesség: x=vt


ezekből az y irányú kitérés egyenlete:

y = (eV/2dmv^2)x^2


Ez egy parabola. Ha ezt deriválod x szerint akkor megkapod a bezárt szöget x függvényében:


(eV/dmv^2)x

2016. dec. 20. 17:27
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszi, minden bizonnyal jó, de ez így elég összetett, konkrét számokkal le tudnád írni kérlek? Valószínűleg úgy már fognám.
2016. dec. 20. 21:39