Járadékszámításban segítene valaki?

Minden év elején 190000 Ft-ot fizetünk be a bankba 8 éven keresztül. Az első 5 év alatt a kamatláb 6,2 %, a második 3 év alatt peidg 5,35 %. Mennyi lesz a pénzünk felnövekedett értéke 8 év múlva? Az eredmény: 2038034
2016. dec. 26. 18:04
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

Nem tudom, hogy ez az általános számítási feladat, vagy pénzügyi alkalmazási példa.

Ha pénzügyi feladat, akkor az annuitás jövőbeni képletével, időközben változó kamatlábbal; oldható meg.

Nem tudom azt sem, hogy a kérdés kiegészítésében szereplő összeg a te megoldásod, annak ellenőrzését várod el, vagy valahol szereplő megoldás, elvárt eredmény.

Nekem más eredmény adódott.


Általános számítási feladatként meggondolva:


1% = 1/100, azaz egy-század. (A %-jel tartalmazza a /-jelet és a 100-as két nulláját is.)


Ha a kamat 5%, az 5/100 = 0,05

Ha a kamat 6,2%, az 6,2/100 = 0,062


Ha az év elején befizetett 190 000 Ft éves kamata 6,2%, az a 190 000 Ft 6,2/100-a, azaz 6,2-el kell szorozni és 100-al osztani kell.

190 000 * 6,2 = 1 178 000

1 178 000 : 100 = 11 780; vagyis az év elején befizetett 190 000 Ft kamata, ha az éves kamat 6,2%, akkor 11 780 Ft. (Ennyivel több pénzt kapunk.)

Ezt, a fentiek alapján, úgy is számolhattam volna, hogy 190 000 * 0,062 = 11 780.

A kamaton kívül visszakapjuk a befizetett összeget is. Tehát visszakapjuk a 190 000 Ft-ot és megkapjuk a 190 000 Ft 0,062-szeresét (11 780 Ft kamat) is. Ez összesen 190 000 + 11 780 = ►201 780◄ Ft.

190 000 + (190 000 * 0,062) = 190 000 * (1 + 0,062)

Végül arra lehetett jutni, hogy megkapjuk a befizetett összeg egy plusz (kamatláb per száz)-szorosát. (190 000 Ft * 1,062 = ►201 780◄ Ft.


A  m e g o l d á s :

Első év elején befizetünk 190 000 Ft-ot, év végén a miénk lehet az 1,062-szorosa, azaz 201 780 Ft.

A következő év elején befizetünk hozzá 190 000 Ft-ot, így év elején lesz 201 780 + 190 000 = 391 780 Ft a számlán. Év végéig –mivel a második évben is 6,2% a kamatláb- ez az összeg 391 780 *1,062 = 416 070,36 Ft lesz.

A harmadik év elején hozzáteszünk… ezt kell végigcsinálni. Annyi van, hogy a 6. – 8. évi kamatláb -a feladat szerint- már kevesebb lesz.


│1.│190000*1,062│201780│

│2.│201780+190000=391780│391780*1,062→│416070,36 ┐│

│3.│416070,36+190000=606070,36│606070,36*1,062→│643646,72 ┐│

│4.│643646,72+190000=833 646,72│833646,72*1,062→│885332,82 ┐│

│5.│885332,82+190000=1075332,82│1075332,82*1,062→│1142003,45 ┐│

│6.│1142003,45+190000=1332003,45│1332003,45*1,0535→│1403265,64 ┐│

│7.│1403265,64+190000=1593265,64│1593265,64*1,0535→│1678505,35 ┐│

│8.│1678505,35+190000=1868505,35│1868505,35*1,0535→│•1968470,39•│


8. év végén 1 968 470 Ft lesz.

(Befizettünk 8 * 190 000 = 1 520 000 Ft-ot.)


2 038 034 Ft-tól akkor is kevesebb adódik, ha az éves kamatláb végig 6,2%, és nem csökken.

2016. dec. 27. 17:53
 2/3 anonim ***** válasza:
100%
Sajnálom, de az 1. és 4. évi sor kivételével megtörte a sorokat, pedig semmilyen sorvégjelet, vagy sortörésre okot adó jelet nem írtam egyik sorba sem.
2016. dec. 27. 17:56
 3/3 A kérdező kommentje:

Szia!


Ez gazdasági matek példa lenne. :)

2016. dec. 28. 11:19