Hogy kell megoldani az alábbi feladatot?

Egy kerékpáros A városból, egy másik vele szemben B városból ugyanakkor indul. Találkozásuk helyétől 11km-re az egyik kerékpáros s két város közti távolság 65%-át, a másik az ötnyolcad részét tette meg. Milyen messze van egymástól a két város?

2017. jan. 2. 16:31
 1/2 anonim ***** válasza:

A két város távolsága legyen x.

Ekkor

x*0,35+x*0,375+11=x

Ebből x=40 km

2017. jan. 2. 17:34
 2/2 anonim ***** válasza:

Ez akkor lenne jó, ha 35% lenne, nem 65%.


Ebben az esetben azt tudjuk, hogy az első a 65/100=13/20 részét, a másik az 5/8 részét tette meg, tehát összesen a (13/20)+(5/8)=(26/40)+(25/40)=51/40 részét. Ez több, mint 1 egész, ezért ez csak úgy lehet, hogy a találkozási ponttól mindkét irányban vették a 11 km-t és arra adták meg, hogy a kerékpárosok mennyit tekertek. Ez azt jelenti, hogy ami szakaszt mindketten megtettek, azt a fenti összeadásban kétszer számoltuk, ezért azt 1-szer le kell vonnunk, és az egészen felüli rész pont ennyi lesz, tehát az út 11/40 része 22 km, az egyenes arányosság elvét követve 1/40 része 2 km, 1 része 80 km, tehát az út teljes hossza 80 km.


Ellenőrzés: az első 80*65/100=52 km-t, a második 80*5/8=50 km-t tett meg, tehát összesen 102-t km-t. Ebből mindeketten megtettek 22 km-t, amit így kétszer számoltunk, tehát le kell vonnunk; 102-22=80 km, ezt kellett kapnunk.

2017. jan. 3. 04:31