Valaki tud segíteni törtek számolásában? (+, - /)


Borzalmas.. nem elmagyarázásra van szükségem, hanem megoldásra. Ha megold valaki egy feladatot, abból tudom értelmezni hogy kell. És így én jövök rá.


(16 3)

(_ - _) : 8

(7 5)


1 1

_ + _

7 8


3 4

_ - _

4 8



#tört #összeadás #törtek osztása
2017. jan. 11. 16:49
 1/2 A kérdező kommentje:
azt értem hogy közös nevezőre kell hozni de nem sikerül :/
2017. jan. 11. 16:50
 2/2 anonim ***** válasza:
100%

Nem könnyű a látványból kitalálni a feladatokat.


Ha jól gondolom:


1/7 + 1/8 ?

A 7 prímszám, a 8-nak nem osztója: legkisebb közös többszörösük 7*8 = 56.


Ha a nevező 8-szorosára nő (7→56) úgy marad meg az arány (amit a tört mutat), ha a számlálóját is 8-szorosára növeljük: 8*1 = 8. 1/7 = 8/56.


A másik tört, ugyanilyen meggondolásból, 7/56 lesz.


8/56 + 7/56 = 15/56.



3/4 – 4/8

4 és 8 legkisebb közös többszöröse 8.


(4 = 2 * 2

8 = 2 * 2 * 2)


3/4 = 6/8 (a nevezőt 2-vel kell szorozni, hogy 8 legyen, azaz a közös nevező. A számlálót is 2-vel kell szorozni, hogy az arány, azaz a tört értéke, változatlan maradjon.)


6/8 – 4/8 = 2/8

A különbség számlálója és nevezője is osztható 2-vel, így 1/4 lesz.

Vagyis: 3/4 – 4/8 = 1/4



(16/7 – 3/5) : 8

7 és 5 legkisebb közös többszöröse 7*5=35.

16/7 = (5*16) / 35 = 80/35

3/5 = (7*3) / 35 = 21/35

80/35 – 21/35 = 59/35


59/35 : 8 = 59 / (35*8) = 59/280

Mivel 59 prímszám, és 280 nem osztható 59-cel: nincs közös osztójuk, nem lehet egyszerűsíteni a törtet.

2017. jan. 11. 17:16