Genetika feladat?

Figyelt kérdés
A genetikai tanácsadóba olyan fiatal házaspár érkezik, melyben a nő B, Rh negatív vércsoportú, normális vörösvérsejttel, a férfi viszont A, Rh pozitív, de vörösvérsejtjei ovális alakúak. (Az ovális alakú vörösvérsejtet egy domináns "E" allél okozza, mely az Rh-vércsoport génjével közös kromoszómán található, kb.20 térképegységnyire tőle. ) A férfi szülei AB, Rh pozitív vércsoportú, normál vörösvértestű, illetve 0, Rh negatív vércsoportú, ovális vörösvértestű személyek, a nő szülei nem ismertek. A házaspárnak már van egy 0, Rh pozitív, ovális fenotípusú gyermeke. 1. Adja meg a fiatal házaspár genotípusát! Válaszát indokolja! (Tegyük fel, hogy a férfi szüleiben az utódképzés szempontjából lényeges rekombináció vagy mutáció nem következett be. ) 2. Vezesse le, hogy milyen valószínűséggel várható gyermekeik között ovális vörösvérsejtű! 3. Hány % annak esélye, hogy a pár következő gyermeke ugyanolyan vércsoportú lesz, mint az első?
2017. jan. 18. 17:46
 1/2 anonim ***** válasza:

1. Nő: B0, Rhnegneg (BB a gyermeke 0 vércsoportja miatt nem lehet)

Férfi: A0, Rhpozneg (szülei miatt lehetne B0 is, de tudjuk, hogy A-s, Rh neg szülőnek csak heterozigota lehet a gyereke, ha Rh+)


3.0 vércsoport esélye: 25%, Rh-pozitivitás esélye 50%, vagyis 12,5%

2017. jan. 18. 18:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 Hardy Weinberg ***** válasza:

Igen, ez egy genetika feladat.


Először is tisztázzuk az allélek jelölését.

ABO vércsoport egyszerű, 'A', 'B'és '0' a megfelelő vércsoportot okozó allélek (öröklődésük kodomináns).

Rh faktor, legyen 'D' az Rh pozitivitást okozó domináns allél, 'd' pedig a recesszív allél (domináns D allél hiányában alakul ki Rh negatív fenotipus).

És van a feladat szövegében részletezett domináns 'E' és recesszív 'e' allél.


1. A nő esetében a B vércsoportot okozhatná homozigóta vagy heterozigóta (B0) genotipus, de tudjuk, hogy van egy 0 vércsoportú gyermeke, ezért nem lehet homozigóta, kell hordoznia a 0 allélt.

Rh pozitivitás szintén lehet domináns homozigóta vagy heterozigóta formában, de van egy Rh negatív gyereke, ezért csak heterozigóta lehet.

Tudjuk, hogy nem oválisak a vörösvértestjei, ezért csak recessziv homozigóta lehet.

A férfi A vércsoportú, a szülei vércsoportja alapján heterozigóta, mivel a 0 vércsoportú szülőjétől csakis 0 allélt örökölhetett. Ő Rh pozitív, de van egyRh negatív szülője, akitől csak d allélt örökölhetett, szóval itt is heterozigóta genotipust hordoz. Hasonlóan az E faktorra is heterozigóta, mivel van egy recesszív fenotipusú szűlője, akitől csak e allélt örökölhetett.


2. Tudjuk, hogy a nő homozigóta recesszív, a férfi pedig heterozigóta az E faktorra, szóval alapesetben a gyermekeik fele fogja hordozni a domináns allélt, így ők lesznek ovális vörösvérsejtűek.


3. Ez egy kicsit bonyolultabb számítás, valószínűleg a Punnett-táblás levezetést tanultátok, mivel az a legegyszerűbb. Ha ebben felírod a szülők genotipusa alapján várható utódok genotípusát, és ezekből kikeresed az ismert vércsoportot okozókat, akkor kijön, hogy 3:32 eséllyel lesz még egy ilyen gyerekük.

2017. jan. 18. 19:58
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!