Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Térgeometriai feladat magyaráz...

Térgeometriai feladat magyarázása?

Figyelt kérdés

Sziasztok!


Az alábbi link 13. feladatához kapcsolódna a kérdésem.

[link]


Itt le van vezetve a megoldás is, viszont én valahogy mégsem vergődök zöld ágra vele. Magamtól eljutottam odáig, hogy a 2,88 dl tejet átváltottam 288 köbcentiméterre.

Ha valaki segítene egy részletesebb magyarázással, azt nagyon megköszönném! :)



2017. jan. 28. 14:54
 1/4 A kérdező kommentje:
Esetleg a 18. B reszehez is tudna valaki segitseget nyujtani?:/
2017. jan. 28. 15:01
 2/4 anonim ***** válasza:

18 B

Vedd a kocka éleit 1 egységnek.

Ekkor az AH szakaszt, (a háromszög egyik oldala) a Pitavorasz tétellel ki lehet számolni. 1^2 + 1^2 = AH^2. A bal oldalon 2 van, tehát AH négyzete 2, azaz maga az AH gyök2.

A háromszög, aminek keressük az egyik szögét, az ABH 3szög. Két oldalát már ismerjük, az AH-t most számoltuk ki, az AB meg ugye 1, mivel az a kocka egy éle.

Még egy szöget is meg tudunk adni egyértelműen. Ugye a kocka lapjai egymásra merőlegesek. A keresett 3szög két oldala (AB, AH) a kocka lapjain van, azaz ezek is merőlegesek egymásra. Tehát a HAB szögy 90 fok.

Mostmár tudunk egy szöget, és két oldalt. Trigonometriával ebből már a többit is meg tudjuk mondani. Szerencsére ez egy derékszögű 3szög.

Keressük az ABH szöget. Nézzük meg, hogy ehhez viszonyítva melyik oldalak ismertek. A két befogó ismert. Ebben az esetben a tangens vagy a kotangens segít. Én a tangenssel mutatom :)

Ugye a tangens az azt jelenti, hogy a szög tangense egyenlő a szöggel szembeni befogó és a szög melletti befogó hányadosával. Azaz gyök2/1-gyel, ami gyök2. Ebből a szöget a tangens^-1-gyel tudod kiszámolni, úgy, hogy tan-1 gyök2. Ezzel kijön, hogy a szög 54,74 fok.

Ha valami nem érthető szólj :)

2017. jan. 28. 16:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

Előző vagyok

A 13-asban igye helyesen megadtad, hogy 288 cm3 tej fér bele, azaz ennyi a gúla térfogata.

Gúla térfogatát úgy kapod meg, hogy az alapterületet szorzod a magassággal, és osztod 3mal.

Az alapterület, egy háromszög, melynek két oldala x hosszú, és az általuk bezárt szögy 90 fok.

Háromszög területe egyenlő két oldalának, és általuk bezárt szög szinuszának szorzatával, osztva 2vel. Sin90= 1. Azaz a területe x2 (x négyzet)/2.

A magassága x, mivel merőleges az alapterületre, ezt ugye látod a rajzon?

Ekkor a térfogata= x * x2/2, és ez az egész osztva 3mal, azaz x3 (x a köbön)/6. De ez ugye egyenlő a 288 cm3-rel, mert ez a térfogat. Beszorzod mindkét oldalt 6tal, majd 3.gyököt vonsz, és megkapod x-re azt, hogy 12.

A gúlát 3szögek alkotják. Van benne 3 egybevágó, derékszögű, és egy egyenlő oldalú 3szög. A derékszögűeknek tudjuk 2 oldalát, 12-12 cm. A harmadikat Pitagorasz tétellel megkapjuk, kerekítve 17 cm.

Kérdés volt még a felszín. Ez ugye a háromszögek területének összegével egyenlő. A derékszögű háromszögek terüleete a fenti képletből 72-nek adódik, de mivel 3 van belőle, ezért ez együtt 216 cm2.

De ott van még a 17cm oldalú szabályos 3szög. Ennek területe szntén úgy adódik hogy 17*17*sin(alfa)/2. Alfa itt 60 fok, mivel szabályos a háromszög. Így területe kerekítve 125 cm2, azaz összesen 341cm2.

2017. jan. 28. 16:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm a segítséget! :))
2017. jan. 28. 22:20

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!