Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Zongorahangolás, kromatikus...

Zongorahangolás, kromatikus és diatonikus hangsor?

Figyelt kérdés

Nem tanultam zenét, ezért érdeklődöm: jól értelmezem az általam olvasottakat, miszerint a kromatikus hangsor pontosan lefedi az összes zongorabillentyűt?


A diatonikus hangsor pedig az összes fehér billentyűt?


Érdekelne továbbá a zongora mint olyan kapcsán, amiben szintén bizonytalan vagyok még régóta, hogy tényleg nem szabályosan kis szekundok a szomszédos zongorabillentyűk? (Értsd: billentyűszíntől függetlenül, tehát pl ha úgy értjük, hogy egy fekete szomszédja egy fehér, és megfordítva, már amelyiknek van más színű szomszédja.)


Még nem tiszta előttem a Pitagoraszi arányra épülő hangsoralkotás, és hasonlók, de feltételezem, hogy ebből eredően

nem tiszták, nem mereven egyformák a kis szekundok a tökéletesre hangolt zongora billentyűi között, ugye?


[link]


[link]


[link]


(Nem biztos, hogy jó helyen a kérdésem, mivel nem házifeladat, csak úgy érdekel a téma.)



2017. febr. 17. 12:39
 1/2 anonim ***** válasza:
Ha sorban játszod a zongora billentyűit, feketéket és fehéreket egyaránt, kromatikus hangsort kapsz. A sorban játszott fehér billentyűk különböző diatonikus hagsorokat adnak. Már jó ideje (talán 200 éve) az egyenletes hangolást alkalmazzák a zongorákon, ami azt jelenti, hogy az oktávot 12 pontosan egyenlő részre osztják. Így akusztikailag csak az oktáv tiszta, viszont bármelyik hangnemben ugyanúgy lehet játszani.
2017. febr. 17. 12:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszi a választ. :) Ezek szerint jól értelmeztem a wikiről a dia. és a kro. zongorabillentyű-megfeleltetését. Ha már te is ezt írod, hátha egyikőnk se téved ebben, legalábbis bízom ebben. :)
2017. febr. 18. 13:30

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!